0894 469 227
Вашата количка е празна !

Алергична реакция при бебета и деца: какво да правим при първи признаци

Алергична реакция при бебета и деца: какво да правим при първи признаци

Колкото по-мънички са децата, толкова по-склонни са към внезапни алергични реакции. Понякога те са маскирани зад различни нетипични проявления, като проблеми със стомашно-чревния тракт, например. Друг път – с рязка и внезапна кожна изява. Но каквото и да е тяхното проявление, те са способни да притеснят всеки родител. Особено при първо сблъскване с тях.

В следващите редове ще се опитаме накратко да ви споделим за едни от най-честите алергии, как протичат и какво можете да направите, за да се справите бързо с настъпилите състояния, без да губите присъствие на духа.

Алергични реакции при деца и бебета: кои са най-честите симптоми

Не е рядко срещано бебоците и децата да проявят алергии към храни, мазила, полени, животни или към лекарства. Част от тези непоносимости, отговори на имунната система, се изразяват с различни симптоми като:

  • задух или астматични пристъпи, когато алергията е към полени или към домашни любимци;
  • повръщане и/или диария, ако алергичният пристъп е провокиран от храна или лекарства;
  • обрив при прием на определени лекарствени средства или при приложение на неподходяща за детето козметика.

Какво можете да направите при алергичен обрив

Алергичният обрив може да се изразява в ситни пъпчици или в малки червени петна, които в хода на времето да се слеят в по-големи, наподобяващи т. нар. „географска карта”.

Но какво можете да направите? Запазете спокойствие и следвайте няколко важни стъпки.

На първо място е добре да сте наясно с евентуалния произход на обрива. Ако е след прием на антибиотик, неговата изява може да настъпи за броени минути или да се развие до 72 часа след първото поглъщане на лекарството. Знайте, че подобна реакция е възможно да възникне както при ново за детето лекарствено средство, така и при вече познато, приемано и друг път.

Вариантите за въздействие са няколко, като зависят от степента на проява на алергията. Ако тя е лека, изразяваща се по-скоро в сърбеж – по преценка на лекаря, назначил терапията, може да се включи локално противоалергично, сироп и/или хомеопатия.

При по-тежка изява, като сърбеж, ясно изразен обрив и подуване се прекратява приемът на медикамента-алерген, предизвикал състоянието, и се преминава към лечение на алергичната симптоматика. Това може да се случи с противоалергичен сироп при по-незабележимо дерматитно зачервяване или към по-силни лекарствени средства и дози, борещи комплексно проявата.

При бурно протичаща алергична реакция е многo важна бързата медицинска реакция, която в повечето случаи се прилага под формата на инжекционна апликация с урбазон.

Инжекции при алергична реакция: какви и защо

В зависимост от степента на алергичната изява могат да се приложат следните инжекциони разтвори на:

  • Адреналин, когато се наблюдава риск от задушаване. Той разширява бързо дихателните пътища, намалявайки отока, затрудняващ нормалното дишане. Тук трябва да се спомене, че това е изключително рядка ситуация и се прилага в единични случаи.
  • Кортикостероид, който обикновено е урбазон. Често в практиката се използва при алергична реакция, свързана с обрив и образуването на оточни зони, предимно по лицето. Целта е да се овладее имунната реакция към алергена и да се намали рискът от повторна изява.
  • Антихистамини. Нерядко се употребяват, когато се търси по-бърз ефект на елиминиране на алергии, видими предимно с локални обриви.

Тук отново ще споменем, че е от изключителна важност бързата реакция при прояви на непоносимост. Затова, и при най-малкото съмнение, не се колебайте да се свържете с вашия педиатър или лекарят назначил терапията, провокирала реакция. Както и да потърсите неотложна помощ за по-бързо справяне със ситуацията при нужда.

Лечение на алергии при деца и бебета

Веднъж проявена алергичната реакция трябва да бъде проследена и овладяна чрез по-дълго лечение и диета. Ограничаването на млечни, месни и рибни хранителни групи помага на организма по-бързо да се справи и да намали обострения имунен отговор на тялото към доказани алергени. Обикновено се назначава противоалергична терапия, която може да бъде с продължителност от 3 до 14 дни, като се проследява дали и как да бъде коригирана, спряна или удължена.
Друг важен момент след проявена алергична реакция е взимането под внимание на факта, че най-вероятно предписаният антибиотик, приетата храна или използвано мазило, предизвикали изявата, остават алерген. Това означава да бъдат избягвани във времето, споменавани при всяко следващо медицинско лечение, съпътствано с лекарствено лечение, както и описани в документация при прием в ясла, градина или училище.
Тези неприятни моменти често се „израстват” от детето. Неговото добро познаване и наличието на основен набор от противоалергични средства у дома ще ви помогне да сте подготвени и уверени във всяка ситуация.

Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top