Според някои специалисти с чукването на първата годинка на бебето родителите вече могат да си отдъхнат, защото нещата сякаш стават по-лесни. Другите обаче ще кажат точно обратното – започват истински сериозните проблеми. Ние заставаме на една балансирана позиция, а именно, че колкото и пораснало да е вашето дете, грижите и любовта, които му се полагат, не се променят. Просто вашите задачи са малко по-различни от преди. Безспорно обаче, нещо, което ще е различно от тук насетне е движението. Очаква ви наистина една динамична година, тъй като по всяка вероятност бебето е проходило или тепърва му предстои да направи първите самостоятелни крачки, а с това и нараства вашето задължение да сте навсякъде край него и да му давате кураж и подкрепа. И така… Да видим какво ви очаква след първия рожден ден на вашето пораснало малко детенце!
Практиката налага на 12 месеца детето да премине през първите по-обстойни изследвания. Те имат за цел да проследят общото физическо състояние и развитие на бебето, така че няма от какво да се притеснявате, когато педиатърката ви изпрати на ред кръвни изследвани, такива с урина и посещения при определени специалисти.
От раждането до сега бебето ви средно е дръпнало с около 25 сантиметра. За последните 4 седмици ръстът се е качил с близо 1-2 сантиметра. От тук насетне имайте на предвид, че растежът няма да е толкова ускорен, колкото до навършване на първата годинка. По-активните деца обаче се смятат и за по-бързо растящите дори след първите 12 месеца. На тази възраст за нормален ръст се приема около 70 сантиметра при момичетата и около 75 сантиметра при момченцата.
От раждането до сега вашето бебе е утроило първоначалното си тегло. Както е и при ръста, така и теглото няма вече скоростно да се покачва. За някои деца обаче това правило не важи, тъй като след захранване при тях се наблюдава по-сериозен апетит поради проявения интерес към ново меню и хранителни продукти. А между другото, за вас приключват и ежемесечните задължителни детски консултации. Това неименуемо говори само по себе си, че детето наистина е пораснало и няма нужда от толкова често наблюдение от специалисти. Що се касае до средното тегло на дете на 12 месеца, то варира около 9 килограма. Минималното тегло за дете на 1 година е 7 килограма и половина.
На годинка бебето ви със сигурност има два предни зъба. В повечето случаи броят на вече поникналите зъбки на тази възраст достига до около 6. Разбира се, развитието на детето в това отношение е строго индивидуално. Не бива да се тревожите, ако вашето бебе все още има само два зъба. В този случай обаче е редно да се заредите с търпение, защото безсънните нощи за вас тепърва предстоят. Не бива да се притеснявате и за храненето на детето. Бебетата се справят чудесно с дъвченето с венците. Това допълнително ще ги облекчи, тъй като докато зъбките никнат, венците дразнят и сърбят и децата така или иначе се опитват да намерят успокоение, като постоянно мушкат нещо в устата си. Ето защо с храната ще се справят перфектно, включително и ако тя не е пюрирана до напълно гладка консистенция, ами има и малки, но меки парченца.
И тук нещата са строго индивидуални. Някои деца вече имат запас от цели 20 думи, докато други продължават да се разбират с околните само с основни думи като „да“,“дай“, „там“, „не“, „мама“, „тате“ и така нататък. От вас се изисква единствено търпение и подкрепа. Но и да стимулирате детето. В много случаи бебето отказва да проговори именно защото дълго време родителите го разбират в комуникацията с малко на брой думи. Нещо повече – специалистите смятат, че колкото повече говорите на детето, толкова по-бързо ще започне да говори и то, а когато това се случи, ще има значително богат изказ. Прекрасен вариант е и да четете на бебето. Ако досега опитите ви да привлечете вниманието му с приказки са били безуспешни, почти сигурно е, че след навършване на 1 година, ще започнете да имате повече прогрес в тази насока. Не е желателно обаче да насърчавате детето да говори с телевизия и телефони. Този подход по-скоро ще забави процеса по проговаряне с повече на брой думички.
Сънят при детето все по-осезаемо ще намалява не само като брой дрямки, които ще си взема през деня, но и по продължителност. Най-често, децата на 1 година вече спят само по веднъж на ден. Става въпрос за следобедния сън, който може да трае от час до три часа. Тази продължителност зависи главно от активността сутрин, както и от времетраенето и броя събуждания по време на нощния сън. Що се касае до съня през нощта детето вече ще спи максимум 12 часа. В повечето случаи на 1 година децата вече започват да стават по-рано сутрин, което в началото може да не се хареса на изморените и недоспали майки, но пък е добър знак, че скоро ще привикне към ясления и градински режим. При всички случаи сутрешната дрямка започва да отпада при бебето на 1 година, така че ако след закуска вашето мъниче не иска да поспи, не го насилвайте, а по-добре му дайте повече време за спане следобед.
Всяко бебе на 12 месеца вече трябва да е захранено с твърди храни. Без значение по кой стандарт към захранване сте решили да се придържате, само кърма няма да е достатъчно на едногодишното дете. Разбира се, ако продължавате да кърмите, това е повече от похвално и добре за развитието на вашето дете. В случай че кърмата ви е достатъчно хранителна, не се отказвайте да давате най-доброто на своето бебе. Отбиването обаче на 1 година обаче може да е с една идея по-трудно. Детето вече е с изявен характер и трудно ще понесе тази промяна. Затова нашият съвет е да го правите постепенно, като намалите сученето до веднъж дневно и започнете само да се изцеждате.
Що се касае до продуктите, които може да консумира детето на 1 година, ограничения почти няма. Въздържайте се само от силните алергени. Постепенно можете да включвате всички останали видове млечни продукти, а дори и да преминете към кисело мляко вместо адаптирано мляко, ако детето ви е на изкуствено хранене от раждането.
12 месеца е идеалната възраст, на която да запишете детето си на детска кухня. Имайте на предвид, че тя се води млечна кухня, тоест в нея има белтък и краве мляко. Някои кухни предлагат допълнително безмлечно меню, но ако във вашата такова липсва, предварително преминете през процеса на захранване с тези продукти. Следете с повишено внимание за алергични реакции. Напоследък случаите при деца с непоносимост към лактозата са доста чести. Ако детето ви е било на адаптирано мляко обаче, проблеми с прясното краве или козе мляко по-скоро няма да имате.
На 1 годинка бебето има нужда от 1 закуска. Това означава, че вече няма нито ранна, нито междинна закуска пред обяда. Разбира се, ако детето е гладно преди обяд или се буди ранно, трябва да го измъчвате. За тези междинни хранения обаче е добре да се придържате или към малко количество кърма, или към свеж плод, бисквитка или каквото и да е било в малък грамаж. Идеята е да установите режим, към който да се придържате и бебето да закусва и обядва по горе-долу едно и също време и в нормалните количества – до 250 грама. За закуска можете да предлагате варианти с макаронени изделия, елда с плодове или други зърнени продукти, попара, препечени сандвичи, мляко с намачкан банана или/бисквити.
Педиатрите съветват да заложите на богат обяд и по-лека вечеря. Затова на тази възраст за обяд са позволени всякакви комбинации с месо и зеленчуци. Имайте на предвид, че преспокойно вече можете да давате на бебето и от своя обяд, стига то да е предложено в подходяща консистенция или раздробено на парченца. Допустимо е и да преминете към други видове месо като телешко и агнешко, както и да разнообразите с различен тип риба. Ако ще предлагате десерт в допълнение към обяда, придържайте се към леки варианти в намалено количество, за да е спокойно коремчето преди сън.
Някои деца толкова много обичат зърнените каши, че продължават да си ги похапват и след първата годинка. Няма проблем да ги предлагате и за следобедна закуска. Те са достатъчно хранителни и засищащи, за да държат сити бебетата на 12 месеца до вечеря. Ако държите да разнообразните менюто, може да преминете към варианти с макарони, филия със зеленчук и млечен продукт като сирене или кашкавал, закуски от тесто, плодове и други.
Без значение дали детето пие мляко преди сън, или не, вечерята е редно да е по-лека. Всякакви супи (без варива, които са по-подходящи за обяд) са идеални за хранене преди сън. Можете да заложите и на печени зеленчуци, както и рецепти с крехко месо.
Емоционалното развитие на дете на 1 година е меко казано бурно. Бебето вече разбира много неща, а освен това в действителност започва да проявява характер и дори да ви манипулира. Малко по малко можете да започвате да налагате дисциплини, както и правила за поведение. Именно на тази възраст децата могат да изглеждат неконтролируеми, но са далеч по-податливи, отколкото на две например, затова е и редно родителите умело да поставят граници за позволено и непозволено.
Чудесни варианти за стимулиране на емоционалното развитие са приказките, игрите за сглобяване, разходките сред природата и непознати за малкото мъниче места, които да отключват и задоволяват въображението и любопитството им.
Между другото,на една година слухът на детето е много развит. В момента то наистина обича музиката и с удоволствие ще потанцува с вас на ръце, а ако вече е проходило, дори ще ви покаже първите си самостоятелни танцувални стъпки.
Голямото приключение за вас наистина започва! То не са първи думи, не са първи стъпки и какво ли още не! Заредете се с търпение, защото вашето едногодишно щураче определено има с какво тепърва да ви изненада на тази възраст!