„Честито! Бременна сте!” е реплика, за която немалко жени мечтаят. А колко ли от тях са готови да чуят, че очакват близнаци? Всъщност, това е двойна радост, но понякога отнема известно време, за да се осъзнае щастието от големия подарък на съдбата. Какво да очаквате и как да се подготвите за голямото житейско събитие, са все въпроси, които изникват в съзнанието на всяка бъдеща мама, очакваща не едно, а две дечица. Затова и следващите редове са точно за вас!
Освен двойно нарастващия хормон на бременността (hCG), който може да бъде проследен още в първите дни след появата на двете чертички на теста за бременност, има още няколко индикатора, които могат да подскажат, че очакванията са за повече от едно бебе.
Силно изразено сутрешно неразположение, което продължава по-дълго от обичайното в следствие на по-високите нива на hCG.
Бъдещите майки на близнаци могат да са с изразено коремче и променена фигура още в първите седмици на бременността.
Хормоналните промени и подготовката на самия организъм за предстоящите месеци е възможно да повлияят изключително силно върху енергията и тонуса, като… изчезнат напълно.
Да, той със сигурност ще се промени. Вече хапвате не за един, а за... трима.
Можем спокойно да кажем, че всички симптоми, характерни за едноплодна бременност са валидни и при очакване на близнаци. Но умножени по две. Най-доброто потвърждение за новината е прегледът от специалист и подходящите кръвни изследвания.
Както вече споменахме, кръвните показатели и медицинският преглед си остават най-надеждните методи за установяване на многоплодна бременност.
Човешкия хорионгонадотропин (hCG) започва да се покачва още след имплантацията на оплодената яйцеклетка в матката, като промени в неговите стойности са видими 7-8 дни след овулация. В първите 4-6 седмици след зачеването, той се удвоява или утроява на всеки 2-3 дни.
Ехографският преглед може да предположи още в 4-5 г. с. бременност с близнаци, но най-сигурно това се потвърждава в 5-6 г. с., когато се наблюдава добре оформен гестационен сак с два ембриона или две отделни сакчета.
Но какво се случва по време на различните периоди на бременността с близнаци? Нека разгледаме по-подробно.
През тях се случва чудото, наречено ЖИВОТ! Оплодената яйцеклетка се имплантира в матката, оформят се гестационните ембрионални сакове, започва формиране на нервна и сърдечно-съдова система.
В тези гестационни седмици близнаците преминават от ембрионален към фетален стадий, развиват основните си органи, черти и структури, а майката усеща засилени симптоми на бременност поради ускореното развитие.
Този период е белязан от бурен растеж: личицата на бебоците придобиват своите уникални черти, оформят се органите и системите им, могат да се усетят техни леки движения, слухът и реакциите им към външни стимули се засилват.
Органи като белите дробове и храносмилателната система продължават своето интензивно развитие. Телцата на бебоците се покриват с верникс (тънък мазен бял филм, защитаващ ембриона и улесняващ раждането) и лануго (фини косъмчета). Мозъкът и сетивата се усъвършенстват,а движенията на мъниците започват да се усещат от майката все по-интензивно.
От 21-ва до 25-а гестационна седмица близнаците продължават да наддават и оформят, кожата им се уплътнява, а белите дробове и мозъчните им структури се развиват все повече. Те започват да реагират на звуци, светлина и допир, докато организмът им се подготвя за живот извън майчината утроба.
В тези седмици мъниците нарастват значително и натрупват подкожна мазнина. Движенията им са все по-активни, реагират на външни стимули и развиват способността си за дишане, докато белите дробове се доусъвършенстват.
Периодът от бременността е белязан от продължаващото нарастване на близнаците, натрупването на повече подкожна мазнина, което ще им помогне за по-добра терморегулация и адаптация след раждането. Органите и системите им вече са добре развити и могат да функционират почти самостоятелно.
Обикновено това е финалният период, в който бебоците заемат удобна за своето раждане позиция, когато налице е една нормално протичаща бременност.
За разлика от едноплодната бременност, която обичайно продължава до 40-та г.с., при многоплодната бременност раждането често настъпва по-рано – около 36-37 г.с., поради по-голямото натоварване на майчиния организъм, както и наличието на две, а не на едно бебенце.
Една от честите мисли в главата на бъдещата майка е дали ще се покачи драстично теглото ѝ, с колко и ще може ли да върне предишната си форма после. Със сигурност допълнителните килограми при бременност с близнаци са повече, но колко точно ще са те, е строго индивидуално. Обикновено през първия триместър те са до около 4 кг отгоре, до края на втория – до максимум 14 кг, а до края на третия – още около 4 кг в плюс. Един от основните фактори, влияещ на покачването на теглото е храненето.
Храненето е от първостепенно значение както за здравето на майката, така и за доброто развитие на нейните бебета.
По време на двуплодна бременност дневният калориен прием спокойно може да бъде увеличен с около 500-600 калории, набавяни от качествена храна, в която присъстват достатъчно протеини, полезни мазнини и въглехидрати.
Избягването на тежки, преработени и бедни на полезни вещества продукти е препоръчително.
Бременността с близнаци, освен носеща радост, може да доведе до риск от преждевременно раждане, прееклампсия, гестационен диабет и забавяне в растежа на бебоците. Напълно възможно е майката да изпитва по-често физическа и емоционална умора, а бебетата да са изложени на по-голяма опасност от неонатални проблеми, особено при преждевременно раждане. Редовните прегледи, провеждането на правилните изследвания при бременност с близнаци, вземането под внимание на всякакви по вид болки, които могат да възникнат през 9-те месеца, правилното хранене и почивка са важни за минимизиране на всички рискове.
Радостта от появата на мъничетата ви ще заличи всяко притеснение и ще увенчае с неописуемо щастие дългото очакване. Погрижете се за себе си, обръщайки си внимание и подготвяйки се за мига на дългоочакваната среща. Отделяйте си време за разходки, медитации, слушане на тематични, но ненатоварващи подкасти и предавания, като си подарявате позитивни емоции през всички месеци на бременността.
Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина