С вашето бебе вече сте си вкъщи, то расте пред очите ви не с дни, а сякаш с часове. Внезапно обаче вашето ангелче започва да плаче неутешимо, а по нежната му кожа се появяват червени лющещи се петна, които силно ви притесняват.Често пъти това се оказва атопичен дерматит, който е изключително неприятен, но спокойно – с правилната грижа ще го овладеете повече от бързо.
Атопичният дерматит обикновено засяга мъниците, тъй като те са с изключително нежна кожа, склонна към различни раздразнения. Кожната бариера се нарушава лесно, което води до появата на червеникави петна и плаки, с или без зони на люспене. Рядко, и в много тежки форми, могат да се наблюдават мехурчета с течност. Обикновено тези участъци са видими по главичката и бузите на мъничето. Тъй като в повечето случаи са и сърбящи, те се превръщат в причина за чест бебешки плач и раздразнителност, която трудно се овладява.
Въпреки че понякога изявата на тези дерматологични състояния може да обърка както родителите, така и специалистите, ще се опитаме в следващите редове да ви улесним в задачата да разпознавате всяка от тези ситуации.
Обикновено атопичният дерматит има хроничен характер с наследствен компонент или алергична основа. Той е съпътстван от характерни, люспещи се червеникави петна, които сърбят, и се наблюдават по лицето, ръцете, краката, главата и кожните гънки по тялото на детето.
Нерядко тя е резултат от недостатъчно овлажняване на кожата. Наблюдава се при по-студено време или при чест контакт с вода. Забелязва се в зони като крака, ръце и лице, като кожата там е суха и опъната, но без сърбеж или с много леко изразен такъв. С редовна хидратация състоянието се подобрява бързо.
Терминът „екзема“ обикновено служи като обединяващо понятие, в което се включват различни кожни прояви, като атопичен дерматит, контактна екзема (предизвикана от съприкосновение с неподходящи текстури на сапуни, кремове и др.) или себореен дерматит (т.нар. крусти, които се образуват по бебешката главичка). За определянето на вида на екземата е важно да се уточнят нейната степен на изява, форма, цвят, разположение и симптоматика, което ще спомогне за назначаването на правилно лечение.
В повечето случаи то се наблюдава в първите седмици след раждането на детето, като лицето му, в зоните на бузите, носа и челото, се покриват със ситни бели или червеникави пъпчици, които бързо отшумяват. Тяхната поява се обяснява с хормоналните промени и адаптацията, през които малкото човече преминава.
Лишеите имат гъбичен характер, т.е. те са резултат най-често от гъбична инфекция, която може да възникне при контакт с хора, които са носители, животни или предмети. Обикновено лишеите по кожата засягат различни части на тялото, имат овална форма с по-тъмни краища и по-светъл център. Лесно се поддават на лечение, от което се наблюдава бързо подобрение.
Медицината все още не разполага с еднозначен и категоричен отговор за появата на атопичния дерматит, но едни от най-често срещаните причини за неговото възникване са:
Въпреки че всяко лечение е индивидуално, има няколко стъпки, които можете да следвате, за да ускорите оздравителните процеси при мъничето.
Продуктите, подходящи за атопичен бебешки дерматит трябва да са създадени за чувствителна, суха и склонна към възпаления кожа. Тяхното приложение трябва да осигури максимална хидратация на нежната бебешка кожа, възстановявайки нарушената кожна бариера и предотвратявайки бъдещи прояви на раздразнение. Наборът от козметични средства е добре да включва ежедневни емолиенти, деликатни измиващи продукти, кремове, които могат да се прилагат веднага и при най-малкото дерматитно проявление, слънцезащитни продукти.
Избирайки най-доброто за своето бебе търсете в описанията на продуктите указана хипоалергенност, наличие на серамиди, уреа и подходящи за възрастта масла, както и липса на агресивни алкохоли, сулфати и/или парабени.
Статистиките посочват, че голяма част от мъниците са се „сблъсквали“ с диагнозата атопичен дерматит поне веднъж в периода на своето израстване. Убедени сме, че с правилното лечение и грижа ще успеете бързо и лесно да преминете и през това бебешко предизвикателство с лекота.
Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина