Убедени сме, че мисълта за домашен любимец е минавала поне веднъж през главата ви. Или сте се сблъсквали с умилителният детски поглед след среща с миловидно животинче и въпроса: „Може ли да си го вземем?”
В следващите редове ще ви споделим кои са плюсовете и минусите при отглеждането на домашно животинче и какво да вземете под внимание при неговия избор.
Ако вече сте се решили на тази крачка, но не можете да прецените какъв да бъде новият член на семейството ви, то е добре да обмислите следните моменти:
Това е от значение, ако сте се насочили към куче или котка, защото четириногите любимци имат нужда от движение и лично пространство. Ако то е ограничено или нямате възможност да осигурите голяма активност на животинчето – изберете дребна порода, или се насочете към покупка на хамстер, рибки или папагали, които не изискват обитаване на по-голяма територия.
Отглеждането на домашно животно е ангажимент, особено ако си го вземете от бебе. В началото, то ще има почти денонощна нужда от присъствие и грижа, за да се адаптира. Пораствайки, любимецът ще поражда ангажимент за няколко на брой ежедневни разходки (ако е куче), дресировка и регулярно водене на ветеринар. И най-отговорното дете би се затруднило да се справи самостоятелно, ако няма вашата подкрепа. Затова е добре да обсъдите внимателно и този аспект.
На пръв поглед, този момент изглежда маловажен, но не е за подценяване. Храна, консумативи, ветeринарни консултации и грууминг са все разходи, с които е добре да бъдете наясно преди вземането на новия семеен член.
Сдобиването с домашен любимец неминуемо води до промяна в семейните навици. Грижите по разходка, подмяна на консумативи, хранене, дори отиването на почивка са свързани с планиране и известно съобразяване. Помислете внимателно каква е вашата житейска динамика и вземете правилното решение, което би ви донесло радост, а не чувство за тежест.
Отговорът на този въпрос не може да бъде еднозначен, защото зависи от много фактори, но най-вече от два: възраст и темперамент на детето.
Ако вашето хлапе е по-активна натура, то би било добре да се насочите към куче или коте. От друга страна, ако детето ви е с по-спокоен характер, а ежедневието му е изпълнено с много задачи, може би е добре да обмислите някое декоративно другарче, живеещо в аквариум или клетка.
Неслучайно кучетата са наричани приятели на човека. Верни, любвеобилни и игриви, те носят радост и обич във всяко семейство.
Съжителството с куче има своите отговорности, но носи и изключително много позитиви, особено когато бебе и кученце израстват заедно. Този вид домашен любимец има уникалната способност да учи детето на емпатия, споделяне, подобрява емоционалната интелигентност и възпитава в хлапетата чувство на отговорност от съвсем ранна възраст.
Препоръката е да проследявате редовно при ветеринар вашия четириног приятел, да го обезпаразитявате периодично и да го дарявате с грижа и любов като ваше детенце. Така ще имате верен другар, който активно ще помага в израстването на детето ви.
Котката е гальовна, мила, когато пожелае и... своенравна! Една писана спокойно може да бъде пухкава топка, мъркаща в скута ви, но и не само! Тя има характер, който обича да показва и рядко има представители от котешкото семейство, които да са винаги на разположение за игра, особено с малки бебета.
Ако се насочите към вземане на котка се погрижете тя да няма пряк достъп до бебето, без да е под ваше наблюдение. Ако хлапето ви е по-голямо – обяснете му надълго и широко за нуждата на животинчето от неприкосновеност и вероятността от по-груба котешка игра, включваща понякога и следи от леки одрасквания.
Те са безброй, но ще ви споделим едни от най-популярните.
Научен факт, който среща непрекъснато потвърждение във все повече проведени изследвания! Твърди се, че съжителството с домашен любимец, особено в първата година след раждането на детето, покачва устойчивостта на човешката имунна система, спрямо различни дразнители и алергени.
Споменахме и по-рано, но да, отглеждането на животинче у дома повишава социалната адаптивност на детето, възпитава в него емпатия, отговорност и разбиране към различни ситуации.
Макар и не буквално, съжителството с домашно животно оказва влияние за по-ниски нива на стрес и тревожност, както и спомага за отделянето на ендорфини и серотонини – хормоните на чистото щастие.
Отглеждането на домашен любимец в нечии очи изглежда твърде голяма отговорност, а в други – поражда радост и вълнение. Всъщност, това е ситуация като много други в живота ни. Просто я обмислете и... вземете на детенцето си мечтания пухкав подарък.