Не ни се иска да признаем, но децата ни израстват в дигитална епоха. И колкото и да избягваме екраните, в каквито и дебати да влизаме, въпрос на време е наследниците ни да получат пълен достъп до електронни устройства. Ще се опитаме да ви разкажам накратко как да избегнете потенциалните вреди върху развитието на хлапетата, за какво да бъдете подготвени и по какъв начин можете да извлечете ползи от стоенето пред дисплей.
Общо казано, това са минутите на децата пред устройства като телевизор, телефон, таблет и/или монитор. С бързото развитие на технологиите, екраните все повече се превръщат в източник на информация, забавление, дори средства за усвояване на уроци. Въпреки това, влиянието им върху детското развитие е безспорен факт. Смело можем да заявим, че границата между полезност и вреда е доста тънка, а в някои случаи – напълно липсва. Това е и причина да говорим все по-често за зависимостите от устройствата и как ефективно да управляваме времето, което децата изкарват с тях.
Едни от най-честите проблеми, които специалистите отчитат са в няколко направления и за част от тях ще споделим в следващите редове.
Синята светлина на екраните подтиска синтеза на мелатонин в организма, което води до нарушения в качеството на съня и до често променящи се детски настроения. Този дисбаланс, както и натрупването на умора са способни да провокират тревожност, раздразнителност и невъзможност от страна на детето да се справи с ежедневния стрес.
Когато часовете пред дисплей станат твърде много, детето губи възможността от качествено време, изкарано в реално общуване и игра със своите връстници. А те са повече от важни за емоционалното и социалното развитие на хлапето. Неограничената екранна свобода води и до други проблеми – възможността за концентрация върху конкретни задачи също намалява, което допълнително затруднява малчуганите.
Педиатрите все по-често алармират за затлъстяване при подрастващите, вследствие на дългите часове минали пред екраните. Рискът от наднормено тегло крие зад себе си още трудности, които успешно могат да се избегнат с правилно разпределяне на детското внимание между различни физически активности и игри навън. Те ще спомогнат не само за добра физика, но и за подобряване на моторните умения и издръжливостта.
Разбира се, нулевото внимание към електронни устройства е най-доброто решение за всяко дете, но ако то проявява силен интерес – прочетете следващите редове. Те са потвърдени от специалисти и ще ви дадат добра насока колко е приемливото стоене в дигитална среда според възрастта.
Препоръчително е до навършването на 2-годишна възраст, детето да бъде държано далеч от всякакви екрани. Това е периодът, в който мъничето трябва да развие базовите си социални умения за общуване и игра, насърчавани от семейството и подходящата среда.
Максимумът тук е добре да не надхвърля 1 час на ден, за да не се превъзбуждат излишно детските сетива. Разбира се, с какво и как да бъдат оползотворени тези моменти се определя от родителите.
Екранното време може да бъде увеличено до 2 часа дневно, като се препоръчва достъпното съдържание да е качествено и подходящо за етапа на детското развитие.
Родителският контрол в тази възраст е добре да се изразява в запознаване на детето не само с дигиталните възможности, но и с дебнещите онлайн опасности. Препоръчителни са и разговорите на тема критично мислене, контрол над престоя в социалните платформи и т.н.
Въпреки споделените негативи от ранния достъп до екрани, ползването на дигитални средства има и предимства, за които също е редно да поговорим.
Насочването на детския фокус към полезни източници и ресурси може да има доста позитивни ползи като развиване на въображението, логиката, когнитивното мислене.
Дали ще гледате заедно филм, който ще обсъдите след края му, ще се поровите да откриете кулинарна рецепта за вкусно ястие или ще поиграете с децата на любимата им игра, са все положителни аспекти от ползването на дигитални устройства.
Избирайки заедно конкретни дни с нулев достъп до устройства получавате страхотен шанс за още по-пълноценно общуване и създаване на приятни спомени от добре изкарани общи моменти.
Строгият контрол върху екранното време на децата не трябва да е изпълен със забрани, а с умело насочване към правилно ползване на устройствата. С подходящите напътствия и възпитание, електронните средства могат да се превърнат в съюзник, а не във враг, а ползите да надвишават вредите. Мъдрец, живял векове преди нас твърди, че отровата е в дозата. И си няма представа колко е прав и до днес.
Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина