0894 469 227
Вашата количка е празна !

Фетална морфология: какво представлява и кога се прави

Фетална морфология: какво представлява и кога се прави

Феталните морфологии по време на бременността са част от важните изследвания, които проследяват развитието на бебчо в корема на мама. В следващите редове ще ви разкажем какво накратко включва този по-задълбочен ехографски преглед, ползите от него и защо е важен.

Какво е фетална морфология

Това е напълно безопасно изследване по време на бременността, което се извършва чрез високотехнологична ултразвукова техника. Тя има за цел да проследи развитието на плода, да обследва структурата и функционирането на различните му органи и системи през гестационните седмици. С този мониторинг, благодарение на напредналите технологии, бъдещите родители получават и сигурен отговор на един от най-вълнуващите въпроси: Какъв е полът на бебока.

Кога и как се прави фетална морфология

В България, по установен протокол, фетална морфология се препоръчва да се направи в три етапа от бременността: между 11-13-та гестационна седмица, след това между 19-23-та гестационна седмица и финално – в периода между 28 и 36-а гестационна седмица.

Изследването се извършва посредством накрайник, наподобяващ този на стандартния ултразвук, но образите на съпътстващия го екран са по-високоспециализирани. Прегледът е външен и неболезнен, като разкрива възможността да наблюдавате на монитор реален образ на своето бебче, как то се движи, спи или ви помахва с ръчичка.

Първи триместър. Време е за ранна (първа) фетална морфология (11-13 г.с.)

Обикновено ранната фетална морфология се извършва след или успоредно с биохимичния скрининг. Този скрининг е друго стандартно изследване в първите седмици от бременността и представлява кръвен тест за оценка на риска от генетични или хромозомни аномалии при плода.

Първото морфологично изследване е доста по-кратко от останалите две, но отговаря на едни от най-важните въпроси, свързани с анатомията на плода и сърдечната му дейност. То също така помага за отхвърляне на притеснения, свързани с възможни аномалии, като Синдрома на Даун, например. От друга страна, установяването на евентуални отклонения, ще помогне на бъдещите родители да вземат информирани решения как да постъпят и какви мерки могат да предприемат.
По време на прегледа се установява и разположението на плацентата, как са околоплодните течности, добре ли се кръвоснабдява и храни ембрионът, определя се с голяма точност и терминът на раждане.

Втори триместър и втора фетална морфология (19-23 г.с.)

Втората фетална морфология е доста по-обстойна от първата. Тя ще ви даде възможност да се докоснете от още по-близо до чудото Живот. По време на прегледа се проследява как се развива мъничето, оформянето на неговия опорно-двигателен апарат, кръвоносна система и различни органи като мозък, сърце, бъбреци, черен дроб, бели дробове, стомашни структури. Изследва се отново разположението на плода в майчината утроба, дали се кръвоснабдява добре плацентата и как е разположена, какъв е обемът на амниотичната течност.

Ако всичко се развива правилно и няма място за притеснение, това за някои бъдещи мами е втора и последна морфология, като наблюдението продължава при избрания специалист със стандартния пакет изследвания.

Трети триместър. Късна трета фетална морфология (28-36 г.с)

Както споменахме, третата фетална морфология не е задължителна. Но ако има желание от страна на майката или в хода на бременността са възникнали моменти, които създават притеснения, то по-добре е тя да се извърши.
Целта на ултразвуковото изследване е да се анализира състоянието в напредналото развитие на бебето. Дава се детайлна оценка на органите и системите на мъничето, неговото разположение и състояние на пъпната връв, качеството на плацентата и амниотичната течност, матката и маточната шийка, потвърждава се термин на раждане.

При тази късна специализирана ехография често се извършва и изследване с доплер, което има за цел да проследи сърдечната дейност на бебока, кръвоснабдяват ли се добре артериите и вените, както и дали обменът между майчиния и неговия организъм е оптимален. Това осигурява допълнително спокойствие, че всичко протича по най-добрия начин.

Какво е добре да знаете преди посещението си при специалист по фетална морфология

  • В повечето случаи изследването е външно, но понякога може да се наложи и интравагинален оглед за по-ефективен достъп до трудно видими зони. Затова е препоръчително по време на прегледа да сте с изпразнен пикочен мехур.
  • Това изследване е важно за всички бъдещи майки над 35 години, тъй като бременността след тази възраст се счита до известна степен за рискова.
  • Вземете цялата документация с изследвания, с които разполагате, за да може специалистът да се запознае с нея преди самото изследване.
  • Споделете с лекаря си дали бременността е ин-витро или не, имате ли някакви заболявания – хронични или наследствени, минали операции, прием на лекарства.
  • Информирайте се дали ви предстои 2D, 3D или 4D морфологично изследване, защото от неговия вид зависи и обстойния преглед.
  • Не се притеснявайте да задавате въпроси, които ви вълнуват, както и да разпитате за неясни за вас термини и моменти от диагностиката. Това ще ви гарантира спокойствието, от което имате нужда.
  • Резултатите от оценката на състоянието се дават веднага, като в зависимост от апаратурата и възможностите следва да получите снимка, диск или и двете.

Съвременната медицина осигурява чудесни възможности за проследяване на бременността, една от които е феталната морфология. Извършена от правилния специалист, тя не само ще засили спокойствието на бъдещите родители, но и ще отговори на много въпроси, които ги вълнуват.

Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина

 

 

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top