Деветте месеца бременеене могат да са очарователен период от живота на всяка бъдеща майка, но... не винаги. Понякога досадното гадене при бременност през целия ден може да ви смути и притесни, но се надяваме, че със следващите редове ще можем да ви дадем полезни съвети по темата.
Безспорно един от най-първите симптоми на бременността е гаденето. Резултат от хормонални промени в организма, изострено обоняние и повишена чувствителност, повръщането може да се превърне в постоянен, досаден гост на всяка жена, очакваща дете.
Обикновено това състояние е характерно за началото на бременността, като е възможно то да се прояви от 4-та до около 9 седмица. С напредването на месеците, сутрешното гадене намалява докато напълно изчезне. В редки случаи, този период има вероятност да продължи и по-дълго, но често до около 14-а седмица се превръща в спомен.
Важно е да се знае, че ако това неразположение води до осезаема загуба на тегло, хронична умора или друг притеснителен симптом, е добре да се вземат навременни мерки. Съществува медицинско състояние, наречено Хиперемезис гравидарум, което засяга малък процент от жените, но е добре да го споменем и да ви е известен. Хиперемезис гравидарум се характеризира с чести, обилни повръщания, значителна загуба на полезни за тялото вещества, сериозно отслабване, нерядко и обезводняване. Това може да се овладее лесно, затова е повече от препоръчително да се обсъди с проследяващия специалист.
Един от основните виновници за сутрешното гадене е човешкият хорионгонадотропин (hCG), който в началото на бременността не просто се покачва, а се удвоява в първите гестационни седмици. Неговите нива сутрин са най-високи, което провокира и неразположенията, които настъпват още със събуждането. Стомашната киселина и празният стомах също са част от корена на проблема.
Понякога сутрешното гадене се завръща непосредствено преди раждане. Освен хормоналния дисбаланс, причина за него е и притискането на стомаха, често и появил се рефлукс. Разбира се, това е изключително притеснително за всяка бъдеща мама, но с правилните мерки изявите могат да се ограничат и дори да изчезнат.
Всеки проблем има решение! Това важи и за тази ситуация. Има няколко практични съвета за хранене, с които се надяваме, че ще бъдем полезни и ще успеем да помогнем в преодоляването на позивите за повръщане, особено при гадене след хранене през бременността.
Подбирайте храните, които консумирате внимателно, като можете да наблегнете на богати на протеини продукти, каквито са яйцата, пилешкото месо, изварата и сиренето. Хлебните изделия, леките супи, овесът, картофите и оризът също се приемат за полезни. Лимони, кисело мляко, джинджифил и чай от мента, пък са други популярни решения, с които гаденето също може да се ограничи.
Разбира се, не всяка от изброените храни може да ви помогне, напротив – на някои бъдещи майки могат да подействат с обратен ефект. Затова, използвайте момент, в който се чувствате добре и опитайте всяка от тях в продължение на няколко дни. Вижте дали ви допадат на вкус, настъпва ли промяна в деликатно ви състояние и преценете какво и как да включите в дневното си меню.
Тук ще ви споделим няколко практични съвета, които силно вярваме, че ще ви бъдат от полза:
Понякога, колкото и да се стараем да избягваме лекарствата по време на бременност, настъпва момент, в който сме опитали всичко, но не можем да се справим без тях. Това касае особено онези случаи, в които сутрешното гадене не е просто досаден симптом, а си има причина като гастрит или силни болки в корема.
Тогава е добре да обсъдим с лекаря, който ни следи, за да ни насочи към най-правилното решение, познавайки ни добре. Пазарът предлага безброй решения: от най-обикновени пробиотици и ензими през хомеопатични продукти и леки сиропчета до специфични лекарства, взимани под медицински контрол.
Нашият отговор към вас би бил веднага да потърсите медицинска помощ. И все пак, преди да се свържете със 112 помислете трезво на какво може да се дължи проблема.
Кръвта във върнатото стомашно съдържимо може да е от различни източници. Ако тя е със светъл цвят и в минимални количества е възможно да се дължи на леко раздразнени хранопровод или гърло. Понякога се случва при по-интензивните напъни тези нежни зони да се разранят.
Ако кръвта обаче е обилна, има различен цвят от споменатия и е придружена освен с повръщане, но и с други симптоми, то искането на помощ трябва да е незабавно, особено ако е съпроводено с гастрит и остри болки в корема.
Гаденето по време на бременност е предизвикателство, но в повечето случаи е преодолимо с балансирано хранене, хидратация и почивка. Ако симптомите са твърде силни, не се колебайте да потърсите медицински съвет от специалиста, който ви проследява. И знайте, че всяка бременност е различна, затова слушайте тялото си и се грижете за себе си.
Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина