0894 469 227
Вашата количка е празна !

Нощното хъркане при децата – възможни причини и съвети

Нощното хъркане при децата – възможни причини и съвети

Без значение дали детето е само на няколко месеца или по-голямо, появата на нощно хъркане може да изправи косите на всеки родител. От безобидно до симптом на разболяване, то винаги има своята първопричина, а в следващите редове ще разгледаме темата по-обстойно.

Какво представлява нощното хъркане при децата

В по-ранна детска възраст дихателните пътища при мъниците са по-тесни от тези при по-големите деца и възрастните. Това дава и отговор на въпроса защо най-малката промяна в здравословния статус на детето оказва влияние, изразяващо се в хъркане. Причините за него могат да са напълно безобидни, като например запушен нос от по-сух въздух в помещението, в което детето спи, преумора или леко наднормено тегло. Но в същото време, нощното хъркане може да се разглежда и като симптом на започващо разболяване, алергия, астма, проблемни сливици или сънна апнея. При бебетата, тези прояви могат да са свързани и с наличието на рефлукс, затова е добре да наблюдавате и консултирате допълнително със специалист.

Най-често срещаните причини за хъркане при децата

Споменахме общо кои могат да са причините за детското хъркане по време на сън, но нека поговорим за тях по-детайлно.

Запушен нос

Това е един от най-честите признаци за започваща хрема. Дори и да липсва секрет, то най-вероятно са налице и други индикации за настинка, а запушеният нос е резултат от набъбналата назална лигавица, раздразнена от начален вирусен или бактериален процес.

Тук можете да помогнете на детето симптоматично с промивки, етерични масла, хомеопатични средства, топли напитки и храни.

Задна хрема

При т.нар. ринит се наблюдава стичане на секрет от носа към гърлото, който дразни мъничето, провокира хъркане и давене по време на сън. В този случай е важно да се уточни със специалист първопричината за възникналата хрема, за да бъде изписано адекватно лечение. Често, по преценка на педиатъра или личния лекар, се взима материал за изследване от нослето, с чийто резултати става ясно дали става въпрос за бактерия или за нещо друго.

При установяване на причината за задната хрема се назначава и подходящата терапия, която може да бъде само с локални средства, като мазила и спрейове или да се подходи към ситуацията с по-сериозни медикаменти.

Проблемна трета сливица

Всички имаме трета сливица. Но при децата тя е силно развита до определена възраст, когато анатомично започва сама да се смалява. При някои дечица не създава проблеми, но при други е истинско мъчение, превръщайки се в изпитание и за детския имунитет, и за родителското спокойствие. Най-често при възпаление от разболяване, третата сливица допълнително увеличава размера си, с което провокира не само нощно хъркане при детето, но и води до отити, обилна хрема и изтощаваща кашлица.

След навършването на определена възраст, както споменахме, третата сливица търпи обратно развитие, но ако тя твърде често се възпалява е добре да се следи, консултира и евентуално премахне.

Подути сливици

Сливиците като своеобразен филтър за навлизащи в тялото бактерии и вируси са първи помощници на имунната система. Колкото по-малко е детето, толкова те са по-чувствителни и склонни към възпаления. Това не само може да доведе до похъркване по време на сън, но и да е причина за непрекъснато боледуване.

Също както при третата сливица, тяхното състояние е добре да се проследява от УНГ специалист, който да консултира възникналите състояния по най-добрия начин.

Кога нощното хъркане при децата се превръща в по-сериозен проблем

 

Хъркането по време на сън е възможно да бъде част от безобидно разболяване, но и да се разглежда като по-сериозна причина за:

  • За постоянна отпадналост и умора на детето
  • Поведенчески промени и трудност за съсредоточаване
  • Качване на килограми
  • Забавяне в растежа
  • Промяна в захапката

Всички тези фактори не са за подценяване, затова тяхното адекватно следене и предприемане на мерки са от изключителна важност.

Как да помогнете на дете, което хърка през нощта

Много са начините, но ще разгледаме само няколко от тях.

Установяване на причината за хъркане

Когато тя се изясни може да бъде очертан и пътят за решение на проблема с подходящите средства и методи.

Съставяне на режим

Уверете се, че мъничето ви следва обичайна рутина преди лягане, която се състои от не по-малко 8 часа сън в добре проветрено помещение и в удобна позиция. Това включва подходящи за възрастта матрак и възглавница, които ще поощрят нормалното дишане, без излишно стичане на секрети към гърлото.

Правилно хранене

Избягвайте късното похапване от страна на хлапето и се стремете да изготвите меню, богато на витамини, минерали и антиоксиданти, които да подпомогнат детския организъм в по-бързото справяне с причинителите на нощното хъркане.

Не отлагайте разрешаването на въпроса

Ако налице са твърде чести разболявания на мъничето, хронично хъркане и затруднение в дишането, вземете по-сериозни мерки, които кардинално биха облекчили малчугана. Консултирайте се както с личния лекар, така и с поне двама специалисти, за да получите цялостна картина за състоянието.

Често нощното хъркане е тревожен проблем, но запазвайки родителско спокойствие, вярваме че ще се справите успешно със ситуацията, осигурявайки спокоен сън и здрави дни на хлапето си.

Консултант: д-р Айлин Басри, специалист Обща медицина

 

 

 

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top