Първите зъбки са толкова чакани, но понякога се превръщат в истински кошмар с много неспокойно бебе. Както може би вече сте разбрали, всичко при бебетата е просто период, който рано или късно отминава, всяко дете има свой индивидуален темп и темата със зъбите не прави изключение от този факт. Важно е единствено да сте подготвени, търпеливи и запознати с основните детайли, а ние сме тук, за да ви помогнем точно с това!
Знаете ли, че зародишите на млечните зъбки на бебетата се формират още по време на бременността? При раждането коронките им вече са оформени, но предстои тяхното поетапно пробиване през венците. До около 3-годишна възраст малчуганите вече могат да се похвалят с пълния „арсенал“ от 20 броя млечни зъбки – 10 горни и 10 долни.
Името им подсказва, че това не са постоянните ни зъби, но те също изискват подходяща грижа. Затова е важно още при първите избили зъбки да въведете рутина за тяхното миене и да се стремите детето да не консумира твърде много захар, за да го предпазите от развитието на кариеси. Използвайте бебешка паста за зъби, тъй като тя съдържа правилното количество флуорид, а като количество слагайте колкото големината на оризово зрънце. Млечните зъби обикновено започват да падат и да отстъпват ред на постоянните на около 6 годинки.
При някои бебета първото зъбче пробива на 2 месеца, а някои не могат да се похвалят с такова дори на първия си рожден ден, но това не е причина да се притеснявате за развитието на детето си. Възрастта, на която зъбите проникват, не сигнализира за никакво предимство или изоставане в други области.
Все пак статистиката сочи, че най-често първото зъбче се появява между шестия и осмия месец, като обикновено това са долните два централни резеца. Макар и изключително рядко има случаи на бебета, които се раждат със зъби – около 1% от новородените. Това обикновено не е сигнал за съпътстващ проблем при детето, но вашият педиатър ще ви даде детайли спрямо комплексното състояние на бебчето.
Не се изключва вероятността зъбите да започнат да тормозят бебето ви, докато то все още може да не е преминало етапа с коликите. Ще разберете за това, ако мъничето има желанието да гризе различни неща още от тази ранна възраст.
Много често именно около четвъртия месец започват реалните симптоми за никнене на зъби – повишено слюноотделяне и гризане на всичко – от собствените пръстчета, до залъгалки и играчки.
По-мъчително дори от пробива на първото зъбче може да се окаже изникването на кътниците и кучешките зъби. Това се случва обикновено между първата и третата годинка на детето и често е съпроводено с голяма доза дискомфорт. Първите кътници избиват след резците, но не до тях, а остават място за кучешките зъби.
В този период детето вероятно отново ще изпитва неистово желание да дъвче всичко. Заложете на традиционните гризалки и чесалки с релефни повърхности, но не забравяйте, че понякога може детето да предпочете любима играчка или дори дреха.
Сред най-често срещаните симптоми при никненето на зъбки, след първенеца – обилно слюноотделяне, са зачервяване и дори леко подуване на венците. Възможно е да бъдат съпроводени и с лека температура до около 38°C. Старайте се в такава ситуация да давате повече вода или да кърмите бебето по-често, за да минимизирате риска от дехидратация.
Загуба на апетит, нощни събуждания, плач, хленчене също могат да са сигнал за дискомфорт, причинен от зъбите. Мнозина смятат, че разстройство при никнене на зъби е често срещан симптом, но няма клинични доказателства за това.
Ако все пак забележите, че някои от симптомите стават твърде интензивни или температурата на детето е по-висока от 38°C, консултирайте се с проследяващия лекар, тъй като причината за това може да не са зъбите.
Няколко са основните неща, с които можем да успокоим мъничето през този труден период:
И помнете – дори никненето на първите зъбчета да донесе неспокойни дни и нощи, широката детска усмивка, която ще видите, си струва всеки момент от пътешествието, наречено родителство!