Един от най-ценните моменти в развитието на детето е периода на неговото кърмене. Усещането за свързаност, споделена топлота и единство между майка и бебе, са толкова силни, че се запечатват в съзнанието за цял живот. Понякога, краят на този етап е съпроводен с известна тъга, но той е част от пътя на израстване. Как да преминем през периода на адаптация без кърмене и кога е най-подходящо да го планираме, ще ви разкажем в следващите редове.
Не малко надеждни източници твърдят, че до 6-ят месец след своето раждане, кърмачетата нямат нужда от нищо друго освен майчиното мляко. За тях то е достатъчен източник на течности и полезни вещества, подкрепящи растежа му. И все пак до колко месеца е прието да се кърми бебето има своя логичен и интересен отговор... До 2-годишна възраст кърменето може да присъства съвсем спокойно в живота на детето, като неговата честота може сами да определите според ежедневието ви и темперамента на мъничето. В повечето случаи, децата се отбиват сами между своите 2 и 4 години, когато се приема, че вече са натрупали достатъчно средства и знания, с които да се хранят, успокояват и изразяват емоциите си. Важно е също да отбележим, че ако дете под годинка рязко се откаже от сученето е добре да проверим дали нещо не го затормозява – трудност да засуква, бебешки период на израстване и стрес, разболяване. В своите първи месеци след раждането, за малчо мама е всичко, затова спирането на прием на кърмата е сигнал за нещо, което бебето иска да ни подскаже, но по обективни причини – не може.
За бебето кърменето и млякото имат не са само физиологична нужда за задоволяване на глада. Поради естествената си незрялост, за кърмачето моментите на тази така важна връзка с майката има ролята на успокояване и преработване на преживените емоции. Сученето кара детето да се чувства сигурно и защитено.
Ако кърмите бебето си „на поискване” и то е заклето кърмаче, то планирайте внимателно желания от вас процес на отбиване. Не го правете внезапно, освен ако това не се налага по някаква сериозна причина.
В следващите редове ще ви дадем няколко препоръки, с които вярваме, можем да сме ви полезни.
Знаем, че последния съвет е най-труден за изпълнение, но истината е, че с постоянство ще постигнете желаният резултат. Имайте предвид, че ако поддадете на желанието на мъничето да суче по обичайния си режим – трудно ще успеете да въведете отказа от кърмене впоследствие.
Истината е, че до навършване на своите 2 месеца новороденото трябва да се храни на всеки 3 часа. По-честото хранене не е препоръчително, защото може да доведе до по-силно изразени колики. Обикновено, бебета около 6-ят си месец сами започват да се отказват от нощните си пробуждания, но ако вие сте решили да наложите това по-рано, спокойно може да направите крачка към отказване на нощното кърмене и в по-ранни месеци след раждането. За да улесните процеса, започнете с намаляване количеството и броя кърмения, като се опитвайте да ги заместите постепенно с нещо друго и проявете търпение. Това със сигурност са опорните точки, на които да разчитате. И все пак, не забравяйте, че кога трябва да отпадне нощното хранене на бебето ще ви подскаже най-добре то самото.
Следете за някои от споделените по-долу признаци и ако забележите тяхна проява, плавно може да преминете към постепенно премахване на кърмата от менюто на вашето дете.
Повечето майки са на мнение, че началото на този период (от 1 до 2 години) е най-трудният момент за отбиване. Детето все още изпитва силна нужда от „бебешката” си привързаност към мама и към кърменето, както и все още няма добре развити други компенсаторни механизми за близост, утеха и комфорт, различни от сукането. Това в никакъв случай не означава, че няма да можете да отбиете своето дете – просто е възможно да отнеме повече време и усилия от ваша страна.
На 2-годишна възраст, кърменето при детето има по-скоро психо-емоционална роля, отколкото физиологична. То е достатъчно голямо, за да консумира от нашата храна, но същевременно прекалено малко, за да се чувства сигурно и спокойно без близостта на мама. И тук отново е момента да споменем спокойствието и внимателното планиране за леко случване на успешно отбиване на детето. Това са най-важните факторите, които щом следвате е сигурно, че ще постигнете успех.
Всяко дете е изключително индивидуално в своето развитие и потребности. Най-важните стъпки, които е добре да следвате са да се настроите положително, да намалите броя кърмения и да проявите търпение. Обяснявайте всеки път на мъничето какво се случва, въпреки че то е малко. Децата разбират много повече, отколкото ние възрастните подозираме. А със съветите, които сме ви подготвили, пътя по преминаване от кърма на друг вид храна ще стане в пъти по-лек.
Съкровеният период на кърмене е незаменим. Не само заради интимността на акта, топлината и усещането за близост. Майчиното мляко винаги си остава основен източник на важни за детското развитие полезни вещества, антитела и имунитет. Наслаждавайте се на тази връзка майка-дете пълноценно!