По какъв начин ще родиш детенцето си, чрез операция или по естествен начин, не винаги е въпрос на избор. В следващите редове няма да отдадем внимание на дебата за и против секциото, но ще се опитаме да ви разкажем подробно за раждането чрез цезарово сечение и всички въпроси, свързани с него.
Секциото е прецизна хирургична операция под упойка, с която бебето се изражда не по естествен път, а чрез оперативен разрез на коремната стена и матката. Този метод се прилага, когато естественото раждане е невъзможно по ред причини или крие рискове за майката и мъничето. Въпреки че първоначално до секцио се е прибягвало предимно при спешни случаи, днес много жени избират този метод с различни мотиви.
Едно от най-големите притеснения на бъдещите майки е болката и нейния интензитет. Сравняването на усещанията при естествено раждане и секцио е трудна задача, тъй като те са свързани със субективните възприятия и индивидуалния праг на търпимост на всяка жена. Някои са с висока поносимост към болка, а други – с не толкова.
И все пак, ако трябва да съпоставим двата метода, то трябва да обясним, че болката при естественото раждане е по-скоро по време на контракциите и израждането на детето, след което постепенно започва да отшумява. При цезаровото сечение самата операция е напълно безболезнена заради приложената анестезия, но възстановяването след нея е свързано с известен дискомфорт. Той може да продължи няколко дни и е най-интензивен в първите часове след отшумяване на упойката.
На практика между двете понятия няма разлика. „Секцио” е по-разговорният термин, с който наричаме този тип раждане, докато „цезарово сечение” произхожда от латинските наименования caesarea – царско и sectio – разрез. Съществува легенда, че цезаровото сечение произлиза от раждането на римският император Юлий Цезар, появил се на този свят по този начин.
Има няколко видове секцио, които зависят от техниката, която се прилага при разрез:
Причините за цезарово сечение могат да бъдат много – от медицински до лични. Ще се опитаме да обобщим най-традиционните:
Понякога възникват и ситуации, при които секциото не е въпрос на избор, а на спешно решение. Такива обстоятелства могат да са:
Обикновено, плановото секцио се извършва между 38-а и 39-та седмица от бременността. В този период се счита, че детенцето вече е достатъчно зряло, за да се адаптира към външния свят и е достатъчно рано, за да се избегне спонтанно раждане.
Времетраенето на нормално протичащото секцио е около 30-45 мин. То включва няколко стъпки, които са: поставяне на упойка (пълна, спинална или епидурална), подготовка и дезинфекция на зоната, която ще се оперира, разрези, за да се извади бебето, прерязване на пъпната връв и изваждане на плацентата, зашиване и приключване на оперативната намеса.
Често, когато секциото е личен избор, се поставя и въпросът каква упойка да бъде приложена. Тя е няколко вида:
Като всяка хирургична интервенция, и тази крие своите рискове.
Общите рискове са свързани с дихателни проблеми при бебето, постоперативни инфекции при майката, рискове при бъдещи бременности кръвоизлив или образуване на тромб, по-бавно възстановяване, в сравнение с нормалното раждане.
Съществуват и по-специфични обстоятелства, които се отнасят до това колко често можеш да раждаш секцио. Повечето лекари съветват този метод да бъде прилаган не повече от 3 пъти през период не по-къс от 2 години.
Рисковете при трето, четвърто и повече секциота не са за подценяване, но съвременната медицина ги овладява с лекота.
Обичайният престой в болницата след секцио е от 3 до 5 дни, като в този период се проследява и помага за възстановяването на майката. Това включва контролиране на болката с подходящи медикаменти и раздвижване, почистване на оперативната рана, помощ за кърменето в първите дни.
След изписване от болничното заведение се препоръчва обгрижването на раната да продължи до премахване на оперативните конци, както и да се избягва вдигане на тежко в следващите 6 месеца и забременяване в следващите 12.
Въпреки че секциото е превърнато в почти рутинна болнична процедура, трябва да се има предвид, че това все пак е операция. Правилният избор на лекарски екип и вяра, че всичко ще мине добре ще заличат всеки дискомфорт и изпитание.
Консултант: д-р А. Басри, специалист Обща медицина