0894 469 227
Вашата количка е празна !

17+ рецепти за хранене на бебето по месеци

17+ рецепти за хранене на бебето по месеци

Вашето мъниче расте и със сигурност се променя с всеки изминал ден. Неизменно настъпва и онзи важен период, в който бебето започва да се захранва и все по-често консумира храна, с която се храним и ние възрастните. Безспорно тези месеци са колкото вълнуващи, толкова и стресиращи. В следващите редове ще се опитаме да ви дадем не една и две идеи за рецепти и менюта за храна на бебоците в различните им етапи на развитие.

Примерно меню с рецепти за бебе на 4 месеца

Голяма част от мъниците започват своето захранване с навлизането си в 4-ти месец. Препоръчваме ви в първите две седмици да давате основно кърма или адаптирано мляко, а основното хранене на обяд да включва пюре от избран плод или зеленчук, сварен и пасиран само с няколко капки мазнина. Има родители, които започват с по-безвкусни предложения като картоф и морков, но вашите предпочитания може да са други. Подходящите за бебешко меню зеленчуци, освен картоф и морков, са тиквичка, пащърнак, тиква и карфиол.

Към края на месеца, в който сте започнали да давате на обяд и друга храна, можете да включите в следобедната закуска и пюре от плод. Подходящите за това плодове са ябълка, круша, банан и сливи.

Рецепта за плодово пюре

Избраният плод обелете и пасирайте в купа по избор, като добавите малко количество вода, ако хомогенната смес е прекалено гъста. Това е най-лесният и достъпен метод за приготвяне на първите пюрета на мъниците. Другият вариант е леко да сварите заготовката, но по този начин съществува риск от загуба на ценни нутриенти.

Рецепта за зеленчуково пюре

Обелете, нарежете на едро и сварете във вода или на пара зеленчука. Стремете се той да остане леко хрупкав, за да запази всичките си полезности. При готовност, пасирайте с капки мазнина и дайте на детенцето пюрето в чиста форма или смесено с малко кърма или адаптирано мляко.

Примерно меню с рецепти за бебе на 5 месеца

Ако през 4-ти месец сте въвели някои от зеленчуците и плодовете, то през 5-тия месец на бебето вече спокойно можете да включите в менюто му зърнени храни като ориз, амарант и просо.

Така вариантите за меню се обогатяват, като е възможно и да заместите едно основно хранене изцяло с пюре, както и да преминете към двукомпонентни ястия.

Пюре от ориз

Накиснете малко количество ориз от предната вечер, като съотношението е 3 към 1 вода и ориз. На следващия ден, сменете водата и варете на най-слаб огън до изпаряване на течността. Към края на готвенето добавете няколко капки мазнина, отстранете от котлона и покрийте съда с памучна кърпа за няколко минути. Сготвеното ястие намачкайте с вилица или пасирайте за няколко секунди.

Примерно меню с рецепти за бебе на 6 месеца

С всеки изминал ден пред вашето мъниче се отваря огромен нов свят от различни аромати и вкусове. Вече сте въвели доста храни, като те предимно са полезни плодове, зеленчуци и зърнени продукти. Напълно допустимо е менюто на вашето дете да съдържа 3 хранения, в които отсъства млякото. Вие избирате кои ще са те, като препоръчителното е две от тях да са обядът и вечерята, а някоя от закуските нека също бъде различна от само адаптирано мляко или кърма.

Споделяме ви две проверени рецепти за двукомпонентни пюрета.

Рецепта за бебешко пюре с кафяв ориз, тиквичка и морков

Ще са ви необходими 3-4 с. л. кафяв ориз, 1 малка тиквичка и 1 морков. Компонентите се сваряват отделно един от друг, тъй като всеки от тях е с различни нужди за пълна термична обработка. Важно е и е хубаво да се следва като съвет, оризът да бъде накиснат във вода поне няколко часа по-рано. След приготвянето на трите елемента, те се смесват заедно с малко мазнина и се намачкват до готовност за поднасяне.

Популярна рецепта за бебешко пюре от плод и зеленчук

Освен, че е вкусна и полезна, подобна комбинация може да помогне, и ако детенцето ви има проблем с изхожданията – например, сварен морков с намачкан банан може да намали по-кашкавите памперси, докато съчетанието между тиква и картоф, или пащърнак с круша – да регулира проблеми като запек, характерен за периода на захранване.

Примерно меню с рецепти за бебе на 7 месеца

В 7-ми месец вашето дете продължава активно да опитва нови неща. В този период вече можете да добавите някои варива като червена леща и млад зелен фасул, както и риба, леки меса. По този начин се увеличават и вариантите за различни менюта. Споделяме ви няколко рецепти, които да използвате за вдъхновение.

Пюре от червена леща и тиква

Трябват ви около 5-6 с. л. червена леща, която сте накиснали за няколко часа преди същинското готвене, както и средно по големина парче тиква. Сварявате ги до готовност поотделно, след което пасирате или намачквате заедно в общ съд.

Пюре от батат и сьомга

Един батат може да ви послужи като основа на богато бебешко пюре, особено ако го смесите с парченца сьомга. Изпечени добре или сварени, комбинацията им е не само полезна, но и изключително вкусна!

Примерно меню с рецепти за бебе на 8 месеца

 

През 8-мият си месец, вашето детенце вече със сигурност има две и повече заместени основни хранения. Менюто става все по-разнообразно, включвайки различни месни, млечни, зеленчукови, плодови и зърнени храни.

 

Даваме ви няколко идеи за рецепти, които можете да променяте по ваш вкус.

Рецепта за бебешко пюре с агнешко, ориз и спанак.

Агнешкото е специфично месо, но е хубаво детето да опитва различни вкусове, за да открие своите любими. Посоченото месо можете да смените с всяко друго по ваш избор. Специфичната миризма на агнешкото се отстранява лесно, като изчистите месото много добре от мазнини и ципи, както и измивайки го след това неколкократно с вода и оцет. Впоследствие, компонентите могат да се приготвят заедно или поотделно, като гъстотата на пюрето определете спрямо това дали вашето бебе вече има показали се зъбчета или не.

Рецепта за бебешка закуска

Пригответе си шепа фини овесени ядки, които залейте с вряла вода. През това време си наситнете или пюрирайте плод по избор – банан, праскова, кайсия, сливи или нещо друго, което се харесва от детето. Смесете двете съставки и предложете за сутрешна или следобедна закуска.

Примерно меню с рецепти за бебе на 9 месеца

Колкото повече приближава годинката си, толкова повече бебето си хапва храна близка до вашата. Ако вече започвате да се изчерпвате откъм идеи, даваме ви няколко, които да се превърнат в част от менюто на вашето 9-месечно детенце.

Попара, но не съвсем

Всички знаем съставките на попарата от нашето детство – хляб или сухар, гореща вода или чай, масло и малко сирене. Но ви даваме идея – заместете тестеното изделие с юфка или киноа, например. Така ще разнообразите и ще имате варианти за различни закуски.

Крем супа

Крем супата е идеално решение, ако искате да заместите част от пюретата или времето ви за готвене е ограничено. Сварявате всички продукти и пасирате. Някои домакини добавят сметана, която вие можете да избегнете при желание, наблягайки на по-голямо количество картоф – той придава достатъчно плътен и кремообразен вкус на приготвеното ястие.

Примерно меню с рецепти за бебе на 10 месеца

В този период вашето човече вече хапва все повече неща и все по-големи порции. Ако сте успели да въведете глутена и яйцата, съвсем спокойно можете да включите в менюто любимите на мнозина деца палачинки, например.

Американски палачинки

Ще ви трябват 1 яйце, 1 ч. ч. бяло брашно (или го заместите с брашно от елда, например), 1 с. л. олио, около 140-150 мл. прясно мляко (или ядково), 1 с. л. бакпулвер, 1 с. л. захар, малка щипка сол.

Смесете продуктите до хомогенност, като се стремете сместа да не е много гъста и на бучки. Пригответе палачинките в малък тиган или използвайте компактен черпак, за да получат характерната си форма.

Бебешки мъфини за закуска

Тук ще ви трябват 2 яйца, сирене и кашкавал на око, наситнен домат без люспа.

Докато смесвате съставките, пуснете фурната да загрява до 180°C  на долен и горен реотан. Намазнете дъното и стените на формички за мъфини и разпределете получената смес. Печете до постигането на леко златиста коричка.

Примерно меню с рецепти за бебе на 11 месеца

Ако вашето детенце вече има 4-ри напълно заместени хранения и вие обичате да му готвите, то ще ви споделим две любими рецепти, с които да разнообразите менюто му.

Рецепта за бебешки зеленчукови мъфини

За около 6 бр. мъфини са ви необходими около 100 гр. брашно по избор, около 50 гр. кисело мляко, 1 яйце (или 2 жълтъка, ако още не сте въвели яйцата в менюто на мъничето), малко мазнина, по щипка бакпулвер и сода бикарбонат, малко царевица или грах, кашкавал и/или сирене в количества по преценка.

Смесете сухите и течните съставки поотделно, след което ги съединете в общ съд. Добавете зеленчуците и кашкавала (сиренето) и объркайте съвсем леко, колкото да се смесят всички съставки. Разпределете получената смес в предварително намазнени формички за мъфини и печете на горен и долен реотан на около 200°C  до златиста коричка.

Рецепта за шарена зеленчукова супа с кус-кус

Изберете шарени зеленчуци като чушка, морков, батат, тиквичка и зелен боб. Не пропускайте да добавите малко лук и сварете продуктите почти до готовност. 10-тина минути преди да отстраните от котлона добавете малко кус-кус в интересна форма – животинчета, буквички или звездички.

Примерно меню с рецепти за бебе на 12 месеца

 

Вашето малко голямо човече съвсем скоро ще започне да се храни наравно с вас. Даваме ви две идеи за интересни рецепти за пица и торта за гладни мъници, като те са напълно подходящи и за деца, които имат различни непоносимости.

Бебешка пица с блат от броколи

Плънката на пицата може да е изцяло по ваш избор, а за блата ще са ви необходими около 250-300 гр. розички от броколи, около 200 гр. настъргана моцарела, 2 бр. яйца, малко сол и мазнина, както и около 2 с. л. безглутеново брашно (оризово, например).

Бланшираните за не повече от  5 мин. броколи, подсушете и блендирайте, след което добавете и останалите съставки. Разстелете сместа на тънък блат, който изпечете за около 20-тина минути до златисто. Впоследствие върху блата намажете доматено пюре, сложете добавки по ваш избор и довършете печенето за около още 5-6 минути. Вкусно, засищащо и полезно!

Морковена торта

Ще ви трябват около 3 ч. ч. настъргани моркови, по около половин чаша кокосови стърготини и кокосово масло, няколко броя фурми за сладост, малко канела и настърганата кора от един портокал.

Блендирайте всички съставки и оформете блата за тортата в желана от вас дебелина и големина, след което го приберете в хладилника, за да стегне.

Крема за тортата си пригответе от бленидирани 2 ч. ч. ядки сурово кашу (задължително преседяли накиснати във вода от предната вечер), малко мед или агаве, шушулка ванилия и кокосово масло на око. Покрийте блата със сместа и приберете отново в хладилника за няколко часа.

Знаем, че храненето може да бъде предизвикателство. Но и сме сигурни, че с идеите, които ви споделихме ще го превърнете в забавно, шарено и щастливо приключение на порастване и възпитаване на добри хранителни вкусове.

 

 

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top