0894 469 227
Вашата количка е празна !

Всичко за следродилната депресия: Симптоми, как да излезем от нея и среща ли се при мъжете

Всичко за следродилната депресия:  Симптоми, как да излезем от нея и среща ли се при мъжете

Дългоочакваната поява на детето не винаги е съпроводена от радост и вълнение. Напротив! Понякога тя е съпътствана от силни чувства, като тъга, желание за плач и липса на мотивация за извършването дори на елементарни дейности. Възможно е това да не са признаци на умора след раждането, а белези на тежка следродилна депресия.

Тя не е частен случай, среща се много по-често отколкото се говори за нея. И тъй като смятаме, че това състояние не бива да се подценява, в следващите редове ще разгледаме подробно темата за следродилната депресия, нейнитесимптоми, причините и начините за справяне, включително възможностите за лечение без лекарства и с хомеопатични методи. Освен това ще отговорим и на въпроса: среща ли се тя и при мъжете?

Какви са симптомите на следродилната депресия?

Следродилната депресия може да се прояви по различни начини, но някои от най-честите симптоми включват:

  • Дълбоко чувство на тъга и празнота
  • Липса на интерес и удоволствие от извършването на любими дейности
  • Хронична умора и недостиг на енергия
  • Нарушения в съня – безсъние или нетипична сънливост
  • Усещане за безнадеждност, безполезност и вина
  • Изразена чувствителност, раздразнителност и склонност към избухване без причина
  • Отчужденост към близките и детето
  • Тревожност, натрапчиви мисли и чести паник атаки

Наличието на тези моменти за период по-дълъг от 2-3 седмици не само ще затруднят ежедневието на семейството, но са и повод  да бъде потърсена помощ за справяне със ситуацията.

Кои са най-често срещаните причини за следродилна депресия

При всеки причините за възникване на следродилна депресия могат да бъдат от различно естество. Най-често те са комплексни, включвайки както физиологични, така и емоционални фактори.

Хормоналните промени, които настъпват в майчиния организъм след раждане са един от най-широко разпространените. Спадането на естрогеновите и прогестероновите нива по-рязко от нормалното водят до депресивни състояния.

Натрупаната умора също не е за подценяване. Заедно с емоционалните фактори, които съпътстват житейската промяна и социалната изолация, ситуацията неусетно може да излезе извън контрол и това да не бъде забелязано веднага.

Наличието на фамилна обремененост или предишни епизоди на депресия също оказват не малко влияние за проявата на депресивни състояния.

Какво е късна следродилна депресия?

Обикновено следродилната депресия се появява в първите седмици след раждането, но при някои жени тя може да се прояви и месеци по-късно. Нерядко нейната по-късна изява може да бъде объркана с хронична умора или просто затруднения с адаптацията към новото ежедневие. Затова е добре състоянието да се проследи и да не се подценява.

Предродилна депресия – влияе ли на следродилната?

Често жени, които са с по-изявена тревожност и са податливи на стрес, изпитват негативни чувства по време на бременността си. Това значително може да увеличи и риска от постродилна депресия. Ранната намеса и предприемане на правилни мерки със сигурност ще помогне за намаляване на възможността от последваща емоционална нестабилност.

Как да излезем от следродилна депресия: възможности за лечение

Съществуват различни подходи за справяне с депресията по време на бременността и следродилната депресия, в зависимост от нейната тежест. Нека разгледаме всеки един от тях.
Справяне със следродилната депресия без лекарства

В по-леки форми, тя може да бъде преодоляна с правилна стратегия, която включва:

  • Подкрепа от близките чрез разговори и помощ в ежедневието;
  • Редовен сън и почивка, които са ключови за възстановяването;
  • Физическа активност, като разходки на чист въздух и леки упражнения подобряват настроението, тъй като стимулират синтеза на серотонин – хормонът на щастието;
  • Здравословна диета, която е богата на витамини и минерали за компенсиране на липсите им в организма след раждане.

Справяне със следродилната депресия с помощта на хомеопатия

Тук водещ трябва да бъде изборът на правилния хомеопат, който може да дефинира профила на пациента, след което да изпише подходящите хомеопатични средства. Едни от най-често използваните са разреждания на Ignatia, Pulsatilla и Sepia, като тяхната цел е балансиране на емоциите.

Справяне със следродилната депресия чрез медицинско лечение

Когато са изчерпани всички варианти за справяне със следродилната депресия, но не се наблюдава подобрение, е добре да се потърси квалифицирана помощ. Ако симптомите са тежки и не се повлияват от нищо, може да се наложи лечение с медикаменти. Антидепресантите, предписани от лекар, могат да бъдат ефективни, а и вече съществуват достатъчно безопасни варианти за майките, които кърмят. Психотерапията също е изключително полезен инструмент, с който да се отработят различни механизми за справяне с тревожността и депресията.

Има или няма следродилна депресия при мъжете?

Макар и с най-честа проява при жените, последните изследвания по темата показват, че и силните ни половинки могат да бъдат засегнати от следродилна депресия. Това се дължи не само на физическата умора, която се натрупва при отглеждането на новороденото. Тя може да бъде и резултат от емоциите, свързани с промяната в мъжката роля, повишените  очаквания, по-високите изисквания и отговорности.

Следродилната депресия не е просто „лошо настроение“ – тя е сериозно състояние, което изисква разбиране и подкрепа. Независимо дали става въпрос за жена в депресия или баща, който се чувства емоционално претоварен, важно е да се потърси помощ и да се предприемат мерки за възстановяване. С правилните подходи и подкрепа, пътят към по-доброто психично здраве е въпрос единствено на време.

Консултант: д-р А. Басри, специалист Обща медицина
 

 

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top