0894 469 227
Вашата количка е празна !

От А до Я или как да научим детето на азбуката и да чете

От А до Я или как да научим детето на азбуката и да чете


Прочитането на първата думичка от детето е почти толкова вълнуващо, колкото и неговото проговаряне. При някои мъници това се случва с лекота, но при други си е истинско изпитание и за родителите, и за децата. Как да улесните процеса и да научите малчуганът да чете, овладявайки азбуката с лекота и удоволствие? Ще се опитаме да ви разкажем с няколко реда.

Кога децата започват да четат

Този въпрос няма еднозначен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално. Освен това, също като нас възрастните, хлапетата имат своите силни и слаби страни. При някои четенето може да се случи на 4-5 години, а при други – на 7-8. Това зависи не само от възможностите на детенцето, но и от редица фактори от заобикалящата го среда. Ще разгледаме най-често срещаните.

Примери за подражание

Те може би са от най-голяма важност. Ако детето расте в среда, в която четенето е ежедневие, то трудно би било да не се вдъхнови да прилича на близките си хора.

Честота на образователни занимания

Посещавайки редовно детска градина и други образователни програми, мъниците развиват своето мислене и способност за учене и запаметяване. Предучилищната подготовка включва редица методи, които поощряват натрупването на познания за азбуката, формирането на срички и думи.

Интереси на детето

Интересите на детенцето също не са за подценяване. Ако то е силно в логиката и боравенето с числа, или пък спортът е едно от любимите му занимания, вероятно усвояването на азбуката и четенето не са от най-любимите му моменти.

Как да научим детето да познава азбуката и буквите

Запасете се с търпение и се вдъхновете с различни креативни идеи за правилен подход към детското внимание. Научаването на каквото и да е при децата почти винаги трябва да бъде пречупено през призмата на игровите занимания. Това можете да направите както чрез идеите, които ще ви споделим, така и след допълнително проучване.

Научаване на буквите

Използвайте тематични карти, магнити, подходящи книжки и пъзели. Така под формата на игра, на която отделяте по няколко минути на ден, ще установите бърз напредък.

Свързване на буквите в срички

Можете да използвате песни, смешни думи или примери от заобикалящата ви среда. Превръщайте процеса в забавление. Например, пазарувайки в магазина, помолете детето да ви помогне в прочитането на етикет или табела, като вие изговаряте част от думата, а то довършва (или обратно).

Превръщане на сричките в думи

В началото на усвояване на четенето се подготвяйте със списък от кратки думички с по 2, максимум 3 срички. Натрупването на рутина и опит у детето ще повишат самочувствието и смелостта му да чете все по-сложни думи, които да свързва в изречения.

Нестандартни подходи в усвояване на буквите

Те могат да са безброй, но ние ще ви споделим само няколко.

Игра на съкровища

Тук детето трябва да знае повече букви или да „работите" с тези, за които знаете, че владее. Изберете няколко, които формират кратка дума (коте, вода, кал или други подобни) и скрийте отделните буквички на различни места. Стимулирайте вашето момче или момиче да ги открие и свърже правилно. Освен похвала можете да предвидите и мъничка награда.

Риболов на букви

Изберете съд, напълнете го с вода и пуснете различни букви от кратка дума, която трябва да се „сглоби". Буквите могат да са с магнитче и да се „хващат" с въдица, цедка или черпак.

Писане на списъци, картички и писма

Често можете да чуете, че детето първо трябва да се научи да чете, а после да пише. От чисто педагогическа гледна точка това може би е така. Но писането, макар и с грешки, за неща, които вълнуват детето, ще стимулира желанието му за учене на азбуката.

Учене с помощници

Тук предложенията могат да са безброй: игра с пластелин или пръчици, с които да се изписват буквички; дървени букви с улеи, в които се редят мъниста или въженца; дигитални приложения и игри, улесняващи усвояването на писмеността.

5 проверени съвета как да научим детето да чете правилно

Има мъници, които притежават фотографска памет, и други, които се справят по-лесно с повтарящо се писане. Помислете кое е по-валидно за вашето дете и се водете по него.

  1. Ако хлапето запаметява по-лесно визуално, то използвайте това предимство. Споделяме ви една практична идея за игра, в която можете да напишете азбуката на различни листчета и да ги залепите на врата или стена. Идеята е детето да открива букви и да ги свърза в предварително посочени думи.
  2. Ако си имате любител на писането и рисуването – заложете на тематични материали, които могат да подпомогнат четенето. На пазара се предлагат безброй решения по темата.
  3. Избирайте заедно книги и комикси, които са интересни за малкия читател – хубаво е в началото да бъдат по-богати на картинки, отколкото на текст. А самите изречения нека бъдат кратки и с едър шрифт.
  4. Четете заедно, разделяйки текста, и го обсъждайте. Избирайте любима история, като вие започвате изречението, а детето го завършва. Обсъждайте прочетеното, защото в началото мъниците не вникват в съдържанието поради усилието, което влагат да „подредят" буквичките.
  5. Превърнете ученето на букви в ритуал. Хубаво е това да бъде ваше специално време, в което не сте твърде уморени, детето не е превъзбудено и не бързате за никъде. По този начин четенето ще се превърне в любим момент, който ще бъде очакван с нетърпение.

Както казахме в началото, четенето е почти толкова специално, колкото проговарянето. Въоръжете се с търпение и разбиране, инвестирайте време и внимание и ви гарантираме, че ще помогнете на детенцето си да се превърне в малък фен на необятния книжен свят.

 

 

 

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top