Маратонките са едни от най-носените и любими спортни обувки, подходящи както за ежедневие и спорт, така и включени в спортно-елегантна визия. Независимо от поводите, в които ще ги използвате, този тип обувки трябва да изглеждат винаги добре, а това неминуемо изисква внимателна и специална грижа. Част от тази поддръжка е именно тяхното пране, което най-лесно може да стане с помощта на пералня. Днес ще ви споделим полезна информация как може да перете своите любими спортни обувки, без да им навредите.
Температурата на водата има много голяма роля в прането на маратонките и кецовете. Ако тя е прекалено топла, изпирането може да навреди на обувките, като доведе до разнищване или разлепване. Препоръчителната температура е между 30 и 40 градуса, като по-висока температура може да доведе до деформиране на самата обувка. Ако маратонките не са много захабени или с трудно излизащи петна, може да ги пуснете и на 20 градуса или на програма със студена вода. Имайте предвид, че материала на изработка е много важен детайл, който трябва да проследите. В случай, че е естествена кожа или велур – температурата, както и програмата могат да бъдат по-специфични. Спортни обувки от изкуствена кожа, например, не е препоръчително да бъдат прани по начин, различен от този, при който внимателно ги почиствате на ръка.
Всички знаем, че е изключително важно да изберем правилната програма на пералнята, решавайки в нея да завъртим любимите си спортни обувки. Препоръчително е да изберете програма за деликатно пране, като имате предвид, че ако перете кецове от по-специфична материя, не е добре да пускате центрофуга. Ако все пак не можете без нея, изберете програма с не повече от 600 оборота.
Избягвайте програма, свързана с изсушаване, както и не ползвайте сушилня. Колкото и качествени да са спортните обувки, пуснати в условия на висока температура се увеличава рискът от повреди, а качеството им се променя. Това се дължи на топлината, която за съжаление, може да повлияе зле. Най-добрият метод на сушене си остава този, в който ги оставяте на непряка слънчева светлина, за да изсъхнат естествено.
Структурирахме няколко полезни съвета за пране на маратонки, които се надяваме ще ви улесняват всеки път:
1. Подгответе внимателно обувките преди да ги пуснете в пералнята.
Подготовката е доста важна за успешно изпиране на спортните обувки. Първо, премахнете връзките, ако има такива, защото около езика им се събира доста мръсотия и тази зона трябва да бъде свободна. Тях може да изперете както отделно, така и в пералнята, заедно с обувките. След това, с четка или гъба, премахнете по-едрите замърсявания, ако има такива. Проверете подметките – там може да има камъчета или засъхнали парчета кал. И последно – премахнете стелките. Тях може да изперете също отделно, на ръка, или да пуснете в пералнята, използвайки мрежеста торбичка за пране.
2. Проверете кутията на обувките за препоръчителните правила за изпиране.
Преди да настроите температурата и програмата за изпиране, силно препоръчително е да проверите правилата за пране, които може да намерите в кутията на маратонките. Там със сигурност ще е упомената удачната температура за пране, както и евентуална препоръка дали е възможно тяхното пускане в пералня или не. Например, повечето велурени маратонки не бива да се перат в пералня.
3. Не перете маратонки самостоятелно.
Много хора смятат, че маратонките трябва да се перат самостоятелно, а това далеч не е така. Препоръчително е с тях да сложите хавлии и/или някой пуловер, тъй като това ще предпази обувките от механични повреди и надрасквания. Препоръчваме ви да избягвате включването в прането на бели дрехи или деликатни материи. Изберете нещо по-старо, което не е толкова важно и скъпо за вас. Също така, избягвайте прането на повече от два чифта спортни обувки в едно зареждане, тъй като намокрени, те ще увеличат своето тегло и могат навредят на барабана на самата пералня.
4. Не използвайте прекалено много перилен препарат.
Твърде голямото количество перилен препарат няма да изпере маратонките ви по-добре, дори напротив, може и да ви създаде повече работа. Ако прекалите, възможността да се наложи да чистите сапунена пяна от обувките е доста голяма. Друг съвет, който може да споделим, е препоръката да използвате течен перилен препарат. Той със сигурност няма да остави следи върху любимите ви маратонки, а в случай, че сте сложили повече – няма да остави сапунени следи за премахване.
5. Изсушете маратонките на открито.
Споделихме ви, че не е добра идея да пуснете маратонките в сушилня, тъй като това може да им навреди. Много по-добре е просто да ги оставите на въздух или на стайна температура. Така ще изсъхнат бързо, лесно и без повреди. Може да ги обърнете наобратно – така въздухът ще влиза свободно и сушенето ще се случи много по-бързо.
6.Не оставяйте маратонките да съхнат до топлинен източник или на пряка слънчева светлина за дълго време.
Въпреки, че слънчевата светлина ще помогне за по-бързото изсушаване на вашите маратонки, топлината може да им навреди. Ако ги оставите за дълго време под слънцето, цветът им може да избледнее, а някои материи – да се разлепят. А поставяйки мокри спортни обувки до топлинен източник, увеличавате шанса от разлепяне, затова ви съветваме да си го спестите.
В случай, че маратонките ви не могат да бъдат пуснати в пералня, то остава възможността да ги изперете внимателно на ръка. Е, това може да ви отнеме малко повече време, но пък със сигурност ще запазите техните вид и качество. Прането на ръка е много лесно, като има различни методи, които може да използвате.
Като идея можем да ви препоръчаме да си направите микс от малки количества прах за пране, сода за хляб и вода, смесени поравно. Получената паста може да се втрие в маратонките с помощта на стара четка за зъби, оставяйки я за няколко минути, за да подейства максимално добре, след което се изплаква търпеливо и внимателно с по-хладка вода.
Друга идея, която можем да ви дадем е свързана с подметките на вашите спортни обувки. Тях може да почистите с паста за зъби, най-добре – избелваща . Отново ще ви трябва стара четка за зъби, с помощта на която да натъркате и оставите за известно време, особено при по-стари замърсявания. Завършете след това с изплакване с вода или забърсване със стара чиста кърпа.
След като маратонките са напълно сухи, поставете чистите стелки и връзки и сте готови.
Ако всичко това ви се струва трудоемко или не се чувствате сигурни в крайния резултат винаги може да се обърнете за подобна услуга към най-близките до вас обществена пералня или химическо чистене. Със сигурност цената за услугата няма да е фрапираща, което ще ви улесни в желанието да имате искрящо чисти спортни обувки.
Кенет Кол твърди, че една жена може да се влюби до седем пъти в годината, шест, от които – в обувки. Затова е важно да се грижим за любимите си обувки, които могат да ни служат дълго и вярно, водейки ни до безброй нови приключения.