Сигурни сме, че независимо дали сте родители на новородено бебе или на вече поотраснало хлапе, желанието за отдих край морските вълни надделява. Затова ще ви споделим няколко практични съвета за почивка с бебе на море.
Някои педиатри ще ви консултират да избягвате морските ширини в първите месеци на бебето. Причината? Недоизграден имунитет и склонност към по-лесно разболяване. Въпреки това, практиката показва, че когато са взети правилните мерки, почивката извън обичайната среда може да има само позитиви.
Ако се чудите кога би бил най-подходящият момент да заминете към морето, бихме ви посъветвали да е след големите юлски жеги, а защо не и през септември или октомври? Южното Черноморие и гръцките плажове са привлекателни дори през тези есенни месеци.
Спестете ценно време и си запазете споделените идеи по-долу. Те ще ви ориентират в необходимите неща за морската ви почивка с бебето.
Обобщихме опита си по темата в няколко насоки и бързаме да го споделим с вас.
Не бързайте с дългите плажове още в деня на пристигане. Увеличавайте плавно времето край морските вълни и следете как това се понася от бебето.
При възможност посещавайте плажа рано сутрин и след 16:30.
Най-мъничките с удоволствие биха си играли в плитък детски басейн с подходящи кофички, формички и лопатки.
Лятната шапка и очила са допълнителна защита срещу силното слънцето.
Нанасяйте я регулярно, за да сте сигурни, че мъничето няма да се зачерви излишно.
Този съвет е и за вас, и за децата.
Препоръчваме ви, избирайки мястото, на което ще отидете, предварително да го проверите добре и да бъде в близост до по-голям областен град. Това би било улеснение за вас, ако се наложи да потърсите нещо специфично за бебешките нужди или болнична помощ в много краен случай.
Ако сте почитатели на северната част на българското Черноморие, места като к.к. Св. св. Константин и Елена или Албена са подходящо решение за порасналото ви семейство. На близко разстояние от гр. Варна, тези морски курорти предлагат спокойствие, алеи за разходки и превъзходни плажове за почивка.
Ако пък харесвате повече морето на юг, то Обзор, Свети Влас или Созопол са нелошо решение за ваканция с бебето. Те също са непосредствено до морски център, какъвто е гр. Бургас, с възможност за разходки до близки градчета като Ахтопол, Китен, Несебър и други.
През последните години Гърция също се превърна в притегателна дестинация за почивка. С високото ниво на обслужване и кристално чистите си плажове, места като Халкидики, Тасос, Аспровалта и Неа Перамос стават все по-привлекателни за българските туристи.
С бебе на 1 месец: препоръчваме ви да се въздържите от толкова ранно посещение на морски курорт. Но ако вече имате по-ранно организирана почивка или отивате при свои близки, избягвайте ходенето на плаж в най-горещите часове, както и дългото седене край морето, дори и под чадър. Несъвършената терморегулация на новороденото може да доведе до неговото претопляне.
С бебе на 2 месеца: заложете по-скоро на разходки по крайбрежните алеи. Посещенията на плажа съобразете със съня на детето и изберете по-късната част на деня, когато не е толкова горещо.
С бебе на 3 месеца: осигурете хубава сянка и добра козметика с висок фактор. Избягвайте влизане във водата с бебето, за да не се стресира от температурните разлики. Стремете се да имате достатъчно вода и давайте по-често, за да си гарантирате добра хидратация на мъничето.
С бебе на 4 месеца: избягвайте дългото пребиваване на плажа и се опитайте посещенията ви да са в не толкова горещите часове. Избирането на по-тихи местенца ще ви осигури детско спокойствие в новата обстановка, избягвайки стреса от твърде пренаселените плажове.
С бебе на 5 месеца: радвате се на неизчерпаемо бебешко любопитство. Имайте предвид обаче, че мъниците все още трудно биха понесли много часове под чадъра, макар и близо до морските вълни. Подсигурете се с малко любими играчки и гризалки за ангажиране на вниманието, в случай, че на бебо бързо му омръзне плажуването.
С бебе на 6 месеца: водните игри нерядко са любимо занимание. Вземете с вас надуваемо басейнче и го напълнете с морска вода. Този вариант е по-подходящ отколкото влизането в морето с малко шавливо бебоче.
С бебе на 7 месеца: любопитството на мъниците в този период е огромно и нерядко то се затвърждава с често лапане на интересните за тях обекти. Освен козметиката и подходящите бански, имайте готовност с достатъчно количество мокри кърпи и чиста вода за бързо измиване.
С бебе на 8 месеца: избягвайте по-дългото от час-два седене, както и честото влизане във водата. Можете да си гарантирате занимания на детето, разчитайки на удобен бебешки басейн, палатка за плаж и любими играчки.
С бебе на 9 месеца: забавата става все по-голяма! Дали ще се заигравате заедно с мъничето с морските вълни, ще колекционирате и разглеждате различни мидички и камъчета, времето на плажа ще минава неусетно. Добре защитеното дете и разумните часове плажно време ще са гаранция за незабравими морски спомени.
С бебе на 10 месеца: вероятно вече ставате свидетели на първи опити за прохождане. Забавлявайте детенцето с различни фигурки, които можете да създадете с отпечатъците на неговите ръчички и крачета, като оставите фантазията си да се развихри. Предвидете и различни кофички и лопатки, с които можете да си помагате.
С бебе на 11 месеца: всичко става по-лесно, и все пак препоръката за недълго седене на плажа, както и защитни средства и прием на течности си остава валидна. Ако към мястото, на което почивате, има и басейн, спокойно можете да разнообразявате почивката си с него.
С бебе на 12 месеца: използвайте новата обстановка около вас, за да разказвате интересни истории и показвате любопитни неща на малкото човече, което все повече ви разбира.
Въпреки разнопосочните мнения, правилно планираната морска почивка може да бъде щастливо преживяване, което дълго да топли спомените ви. Планирайте я разумно и ви гарантираме страхотни летни емоции.