0894 469 227
Вашата количка е празна !

Малка възрастова разлика: предимства, предизвикателства и как да избегнете ревността при породените деца

Малка възрастова разлика: предимства, предизвикателства и как да избегнете ревността при породените деца

Случайно или внимателно планирано събитие, раждането на деца с малка разлика във възрастта, освен радост е и голямо предизвикателство. Убедени сме, че повечето майки и татковци на породени дечица се вълнуват от десетки въпроси, свързани с тяхното отглеждане. Ако и вие сте сред тях, то следващите ни редове са точно за вас, мили родители! Ще се опитаме да ви споделим накратко практични начини за по-лесно справяне с различните моменти, които ви предстоят.

Какво е се крие зад израза „породено дете”

За породени деца се приемат всички онези мъници, появили се на бял свят с по-малко от две години разлика.

Предимствата да имате деца с малка разлика

Макар в началото ситуацията с две или три малки дечица да изглежда стресираща, тя има своите изключително позитивни аспекти.

Верен приятел за цял живот

Когато мъниците израстват заедно, те изграждат изумително силна връзка помежду си, преминавайки през сходни трудности, придобиване на умения и общи игри.

Финанси

В семействата с породени деца, особено когато те са от един пол, бюджетирането на финансовите средства е доста по-лесно, защото по-малкото дете винаги може да доизноси и ползва дрехите, аксесоарите, играчките и вещите на по-голямото.

Улеснена логистика

Породените деца обичайно се адаптират към една и съща среда, което нерядко е удобство за родителите. От водене на лекар през игри на площадката до избор на еднакви учебни заведения – всичко се случва по едно и също време.

Няма нужда от припомняне

Когато разликата във възрастта на малчуганите е по-голяма възникват не една и две ситуации, в които липсва спомен кое, как се е случвало. При породените мъници тези моменти са рядкост.

Лесна социализация

Породените дечица още от ранна възраст придобиват добри социални умения заради непрекъснатата комуникация, изразяване на емоции, справяне с различни ситуации и общуване помежду си.

Минуси от малката разлика между децата

Няма как да отречем, че раждането на породени дечица е свързано и с някои минуси и евентуални рискове.

Рискове за майката

Малката разлика във възрастта на децата може да е предизвикателство за майката, особено ако първото дете е било родено чрез цезарово сечение или е кърмено по време на втората бременност. Майчиният организъм не винаги успява да се възстанови напълно, което пък повишава риска от физически и емоционални затруднения, включително отключването на често подценяваната следродилна депресия.

По-големи разходи наведнъж

Въпреки че породените деца в повечето случаи използват едни и същи вещи, някои основни семейни харчове се удвояват – особено в първите месеци и години. Памперси, храна, козметика и медицински разходи са все пера, изискващи по-сериозен бюджет и добро планиране.

Изтощението

Грижите по две или три малки хлапета изискват много родителска енергия, време и фокус. Недоспиването, натовареният график и постоянното обгрижване на мъниците могат да оставят твърде малко време за почивка, а професионалната реализация и личните интереси въобще да отпаднат от програмата.

Всичко по едно и също време, умножено по няколко

Близката възраст на малчуганите означава само едно – всичко се повтаря многократно в изключително кратки периоди – от отбиването от биберон, прохождане и проговаряне до махането на памперса и тръгване на ясла, градина или училище.

Предизвикателства, свързани с породените деца

Готови ли сте да ги разгледаме? Започваме!

Мултитаскинг – не винаги възможен

Дори и най-добрите в справянето с няколко паралелни задачи се затрудняват с отглеждането на две и повече деца едновременно! Необходимостта да си на разположение на всяко от тях е огромно предизвикателство, особено в ситуации, когато мъниците имат различни нужди в един същ момент.

Безопасност

Оставянето на породените деца заедно без надзор може да е рисково. По-бурните игри или прояви на обич между тях е добре да бъдат следени отблизо и без дълго отсъствие на родителското внимание.

Нуждата от помощ

Независимо дали ще е от член на семейството или наета грижа, помощта при отглеждането на породени деца е изключително ценна. Много родители се нуждаят от подкрепа, за да се справят успешно със задачите, свързани с домакинството, грижите за децата и осигуряването на дори минимално лично пространство и време за почивка.

Сивото ежедневие

Ежедневните еднообразни дейности, както и логистиката често са натоварващи и изискват прецизно планиране на деня от събуждането и закуската до вечерната рутина и подготовката за сън на мъниците. От една страна това е възможно да изтощи изключително много родителите, но от друга – обичайният режим е важен за малките, създавайки им чувство за сигурност.

Конкуренция и ревност между децата

Част от основните предизвикателства е съревнованието от страна на малчуганите за родителския интерес. В редица случаи, когато родителите се опитват да осигурят внимание на децата си едновременно, могат да възникнат конфликти и напрежение.

Различните нужди, въпреки сходната възраст

Разликата между половете на мъниците може да породи и техните различни интереси и желания за развитие, което пък допълнително да затрудни семейството.

Но с малко повече фокус, нещата могат да изглеждат и по друг начин. Ще ви разкажем как.

Как да насърчите близостта между децата

Ще ви споделим няколко практични съвети в тази насока. Разбира се, липсва универсална формула, но се надяваме, че написаното ще ви е от полза.

Сплотеност в семейство

Едва ли има нужда да споменаваме, че сплотеността е в основата на всяка здрава връзка. Да я постигнете и поддържате отнема време и усилия. Въпреки това – не спирайте работа върху нея с общи занимания, семейни разходки, рутини като четене заедно или измисляне на семейни приказни истории.

Лично време с всяко дете

Ревността е един от най-често срещаните моменти при породените деца. Дайте всичко от себе си, за да имате своите лични мигове с всеки от малчуганите. В тях поощрете интересите на мъничето, разпитвайте го за нещата, които го вълнуват, участвайте активно в дейностите му.

Делегиране на отговорности

Когато дечицата са мънички този съвет звучи труден за следване. Но с израстването им съвсем спокойно започнете да разпределяте основни задължения. Едното може да приеме за своя отговорност слагането на масата преди хранене, а другото – нейното вдигане. Тази стратегия е възможна за прилагане във всяка сфера от ежедневието, с което ще стимулирате хармонична връзка между децата.

Отглеждането на породени деца за някои звучи плашещо, но за други – очаквана и желана перспектива. Защото въпреки трудностите, безсънните нощи и моментите, свързани с порастването, едно нещо е неоспорим факт – колкото повече растат децата, толкова радостта от тях се умножава по две... или повече.

  • Борика
  • Visa
  • MasterCard
  • Maestro
  • ePay.bg
  • PaySera
  • Paypal
RadpidSSL и GeoTrust
ЕКСПРЕСНА
ДОСТАВКА
ЕКСПРЕСНА ДОСТАВКА от Crazy Kids
go top