Всеки родител минава през етап, свързан със смяната на млечните зъби при детето. Процес, който понякога може да бъде мъчителен не само за малчугана, но и за мама и татко. Нови знания и подготовка относно процеса, винаги могат да са от полза, за да ви да улеснят в случващото се. Затова днес ще ви споделим повече за детските зъби: кога се сменят с постоянни, в кои случаи можем да говорим за късна тяхна смяна, както и какви мерки можем да предприемем като родители.
Зъбите са изключително важни не само в процеса на хранене, но и в образуването на говорни звукове. Зъбните зародиши се формират още в майчината утроба, в периода трети – шести месец от протичането на бременността. Своето бавно и поетапно израстване в млечни зъбки те започват няколко месеца след раждането на детето. В повечето случи до навършването на 2,5 години на мъниците, са налице всички детски зъби, като общия им брой е 20. Въпреки че са временни, все пак е важно да бъдат винаги добре поддържани и чисти, за да бъдат здрави и красиви. Ако детето има кариес на млечен зъб, това може да повлияе лошо на постоянния такъв, което налага и ранната превенция на устната хигиена.
Постоянните зъби включват 8 резци, които помагат за възприятие на структурата и вида на храната, 4 кучешки зъба, които служат за задържане и разкъсване на храната, 8 предкътници, които участват в раздробяване на хапките и 12 кътника, които имат дъвкателни повърхности и помагат за смилането на храната преди тя да бъде погълната.
Млечните зъби приключват своето израстване най-късно около 4 годишнината на детето, а между 5,5 и 6 годишна възраст започва тяхната смяна с постоянни. Обикновено процесът приключва с навършването на 12-13 годишна възраст на децата, въпреки че при някои може да продължи и повече. Мъдреците се появяват, ако има такива, доста по-късно – около 17 годишна възраст, а може и в етапа на зрялост. Важно е да отбележим, че мъдреците са постоянни зъби, които не се сменят. Те се намират в задната част на устата и са от плоския вид зъби, което ги причислява към кътници.
Трябва да споменем отново, че в устата си, децата имат 20 млечни зъби, които подменят с 28 нови зъбчета. В изключително редки случаи се наблюдават ситуация, в която млечният зъб е сраснал с челюстната кост и се налага помощ от дентален специалист, за да бъде отстранен.
Последователността на израстване на постоянните зъби е следната:
Млечните зъби при децата, както казахме, са 20. Включват централни резци, странични резци, кучешки зъби, първи и втори кътници, които са разпределени на горната и долната челюст по 10. Първото зъбче при бебето се появява между четвъртия и седмия месец от неговото раждане. Обикновено, първоначално се появяват двата предни зъба долу, а след това израстват и четирите предни зъба на горната челюст, последвани поетапно и от останалите. На около 4 годишна възраст появата на всички млечни зъби завършва.
Важно е да знаете, че понякога млечните зъби могат да пробият или преди, или след навършените възрасти, за които ви разказахме. Много родители се питат как се сменят млечните зъби при децата и трябва ли да направят нещо, за да подпомогнат процеса. Процесът на смяна започва след 5,5 годишна възраст на детето и истината е, че в почти всеки случай млечният зъб пада сам, тогава, когато му дойде времето. В случай, че зъбчето се забави прекалено много е хубаво да предприемете мерки само в момент, в който новият вече избива и това може да повлияе негативно върху подреждането на захапката.
Късната смяна на млечните зъби може да предизвика притеснение в родителите, но това рядко е причина за тревога. Причините за евентуално забавяне могат да варират, като най-честата е непълно прорязване на постоянния зъб. В този случай той се намира дълбоко във венеца и поникването му може да изисква повече от година. Това може да се случи вследствие на травма, авитаминоза, прекарани тежки инфекции или недостиг на място в зъбния ред. Друга причина може да е липсата на зародиш на постоянен зъб, по-известна с наименованието анодонтия.
Можем да говорим за късна смяна и закъсняло зъбче, ако на 10 годишна възраст детето има сменени само 8 зъбчета. Ако това ви притеснява, винаги може да се обърнете за консултация към дентален специалист, който да извърши преглед и/или да ви насочи към рентгенова снимка на челюстта, която ще даде отговор на всички въпроси, които ви вълнуват.
Веднъж започнал процеса по смяна на млечните зъби с постоянни, той следва хода на първото израстване. Подменят се предните зъби горе и долу, последвани от останалите. Общо, веднъж започнал цялостният период на подмяна, той може да продължи няколко години.
Още с пробиването на първото зъбче е добре да започнете грижа, включваща ползването на четка за зъби или специално пригоден накрайник. Това може да се случва само с ползването на вода и/или с прилагане на паста за зъби, подходяща за възрастта на детето.
Знаем, че поникването на млечните зъби е процес, понякога съпроводен с безсънни нощи и дете, което не е в настроение. Всяко ново израстване може да включва и дни, в които мъничето вдига температура или има прозрачни сополи. Това се дължи на леко отслабеният имунитет, свързан с пробиването на зъбчето. Ако състоянието продължи повече от 48 часа, придружено и от висока температура е добре да се обърнете към вашия педиатър. Той е и специалиста, който може да ви препоръча и различни средства, които да облекчат процеса на прорязване на венците от новите млечни зъби. Може да използвате и различни охлаждащи играчки, с които дете да разтърква венците, както и по-твърди храни, ако е захранено.
Когато налице са първите зъбки, а детето е на възраст около две години, е хубаво да се ориентирате към посещение на детски стоматолог. Идеята е, мъничето още от малко да свикне с неговото присъствие и обстановката на денталния кабинет. Така при нужда, процесът на случване на различни моменти ще е доста по-улеснен, тъй като детето няма да изпитва страх. Избирането на детски зъболекар е важен момент, защото този специалист ще ви бъде от полза в различни ситуации – при евентуално забавяне в процесите на подмяна на зъбите, кариеси, клатещи се, но не падащи зъби, криво израстващи постоянни зъби.
Израстването на млечните зъбки, а после и на постоянните, са все моменти, бележещи етапи от порастване на вашето дете. Понякога трудни, но и много трогателни, те ще ви заредят с нова опитност и мили спомени. Като например този от първата поява на Феята на зъбките, примерно, която ще награди вашето детенце за новото зъбче, докато спи.