Няма две мнения по въпроса, че вълнението от двете чертички на теста за бременност може да се сравнява само с мига на щастие от появата на чаканото мъниче. А след първоначалната радост винаги възникват хиляди въпроси, като един от тях е свързан с определяне на термина на раждане – какво означава той и как точно се изчислява. Постарахме се да синтезираме накратко всичко, което знаем по темата и го споделяме с вас в следващите редове.
Терминът на раждане е предполагаемата дата, на която се очаква вашето бебе да се появи на бял свят по естествен път. Звучи като сложно словосъчетание, трудно за изчисляване, и като че ли съдържа доза вероятност. Но това е само привидно. Всъщност, често пъти наблюдаващият бременността акушер-гинеколог взима предвид последната начална дата на настъпила менструация и добавя точно 280 дни. А 281-ят ден, според направените изчисления, е терминът на раждане.
Тези 280 дни формират 10-те лунарни месеца на бременността, всеки с дължина от 28 дни. Другата честа формулировка, която ще чувате е гестационни седмици, което означава 40 седмици, всяка от които се състои от 7 календарни дни.
Освен споделения по-горе най-често използван метод за изчисляване на термина на раждане, могат да се приложат и още няколко.
Един от тях е т.нар. формула на Негеле. Използвайки нея, в пресмятането се взима първия ден на последният цикъл на жената, изваждат се 3 месеца назад и към получената дата се прибавят 3 дни. По този начин също може да се достигне до очаквания момент, считан за термин на раждане.
Друг път на изчисление е следване на логиката да се прибавят седем дни към първия ден от последния менструален период и към полученото число се добавят точно 9 календарни месеца.
Имайте предвид, че терминът на раждане не е константа. Над 70% от новородените се появяват на бял свят с около 10 дни по-рано или по-късно от първоначално изчислената дата, като това не бива да е повод за притеснение при една нормално протичаща бременност.
Раждането след термин не е рядко срещано явление, напротив. Понякога изчисленията могат да се разминават с действителността поради различни особености в цикъла на жената. Например, той може да е по-къс или по-дълъг от 28-те дни, които се взимат за стандарт, което пък води до ориентировъчна, но не и 100% вярна дата на термин.
За раждане след термин се приема всяка родова дейност настъпила след 40 г.с. от бременността. Обикновено, при добри показатели, акушер-гинеколозите са склонни да изчакат естествено раждане до 42 г.с., след което практиката показва, че е препоръчително раждането да се предизвика.
Важно е да се отбележи, че изчакването на раждане след датата на термин е хубаво да бъде съпътствано с чести прегледи, в които се проследява състоянието на бебето (неговата сърдечна дейност и развитие), наличието и качеството на амнитиочната течност, дали настъпват промени в маточната шийка, както и има ли наличие на контракции. Установен стандарт е тези дейности да се извършват регулярно в първите 7 дни след термина, а периодът след тях – с постъпване в болнично заведение и евентуално медикаментозно предизвикване на раждане или пристъпване към цезарово сечение при индикации.
Както подсказва само по себе си, раждането преди термин е събитие, което настъпва преди датата, за която е определено да се случи.
Всяко раждане между 37 и 40 г.с. се приема за нормално раждане, въпреки че предхожда определения термин за него. Това означава, че на бял свят ще се появи доносено мъниче, което е напълно готово да поеме своята първа глътка живот.
Понякога обаче, нещата не се случват така, както са планирани и е възможно раждането да настъпи доста дни преди влизането в 40 г.с. и преди заветната 37-ма г.с. Тогава специалистите говорят за преждевременно раждане на недоносено бебенце, особено ако то се появи в периода 34-36-та гестационна седмица от бременността. И все пак, с развитието на медицината рядко говорим за сериозно животозастрашаващо събитие. Поето от неонатолозите, новороденото в този по-ранен период е обгрижвано и адаптирано към света по най-добрия начин.
След като ви споделихме интересна фактология, свързана с термина на раждане, идва ред и на малко статистика, като тази в коя гестационна седмица се раждат повече момчета, и съответно – момичета.
Обикновено, невидимите закони на природата са обусловили генетично момчетата да се появяват по-рано от термин, в сравнение с момичетата. Анализите показват, че около 13% се увеличава вероятността от раждане преди термин, ако носите момченце. Момичетата, пък от своя страна следват тенденция да се раждат на датата на термин или няколко дни след нея.
Синтезирахме най-често задаваните въпроси, които вълнуват бъдещите майки и ви споделяме техните отговори в следващите редове.
Най-често бебетата се раждат по естествен път в 39-40 г.с. седмица от бременността и в 38-39 г.с., ако се препоръчва секцио по медицински причини.
При наличие на определени фактори, раждане може да бъде предизвикано още с навлизането в 40 г.с. Ако всичко е наред, повечето специалисти изчакват и следят бременността до 42 г.с., в която вече пристъпват към избран метод за предизвикване на родова дейност.
Цезаровото сечение е доста често срещана практика за израждане, избирана от специалистите при редица медицински състояния на бъдещата майка. Обикновено, неговото насрочване е за дата по-ранна от термина на раждане. Това може да е първия ден от 38 г.с., въпреки че не малко лекари избират по-близък до 40 г.с. момент, заради несигурност в точната дата на термин и риск от появата на преждевременно родено бебе.
Вижте нашите няколко проверени съвета и ги адаптирайте към вашето ежедневие.
Консумирайте качествена храна
Балансираната хранителна диета по време на бременност, включваща достатъчно количества протеини, витамини, минерали, аминокиселини, полезни въглехидрати и мазнини е гаранция, че плодът приема важните за развитието му хранителни вещества.
Запазете активния си начин на живот
Ако липсват индикации за по-специален режим по време на 9-те месеца очакване, чувствате се добре и във форма – то се стремете да бъдете активна в ежедневието си възможно най-дълго.
Четете, информирайте се, посещавайте лекции
Научете какво ви предстои и как може да се улесните максимално в новата роля, която ви предстои. Избирайте проверени източници и избягвайте форумите, както и непроверената и фалшива информация.
Слушайте музика, говорете и докосвайте често корема си
Детенцето ви вече е част от вас и усеща всичко.
Медитирайте и се научете да дишате правилно
Сега е един от най-подходящите моменти да усвоите дихателни практики, които биха ви помогнали да родите по-лесно.
Задавайте въпроси и следете медицинското си състояние
Това ще ви помогне да знаете какво се случва с вас във всеки един момент от бременността и ще ви зарежда със сигурност и спокойствие.
А когато вашето мъниче се появи, независимо дали е на точната дата на термина, малко по-късно или малко по-рано, то знайте – това е началната дата на едно дълго, щастливо и смислено пътешествие във вълшебния свят на родителството.