Решение за захранване на бебето всеки родител взима по различно време. Някои деца биват захранени около 4-ят месец, след своето раждане, а други – в края на своя 6-ти месец. Но когато и да пристъпите към този важен момент, свързан с порастването на вашето дете, най-важното е процеса да бъде един плавен и здравословен преход. Какви съвети в тази област можем да ви дадем, ще прочетете в следващите редове.
Здравословно хранене е всяка консумация на храна, която набавя нужните полезни вещества на вашето бебе. Те са изключително важни за неговия правилен растеж, развитие на мозъка, оформяне на опорно-двигателния апарат и общия му здравен тонус. Богатата на витамини и минерали храна, гарантира щастливо и здраво бебе, разболяващо се много по-малко от връстниците си.
Захранването на бебето с храна, различна от майчината кърма или адаптирано мляко, започва най-рано през 4-тия месец от раждането на детето и препоръчително най-късно в неговия 6-ти месец. Въвеждането на първите храни трае повече дни (максимум до две седмици), след което периода за вкарване на нещо ново се скъсява (до максимум 5 дни).
Първите храни, които се препоръчват за въвеждане, са зеленчуците, след което идва ред на плодовете и зърнените каши.
От зеленчуците, това е картофа, следван от моркова. При зърнените храни, оризът под форма на каша е препоръчителен за начало, поради липсата на глутен в него.
От зеленчуците, които са полезни за вашето бебе, може да започнете здравословно захранване с картофи, моркови, батат, пащърнак, тиква, грах и тиквичка.
Според новите проучвания след въвеждането на зеленчуците идва ред на плодовете. Може да започнете с банан, праскова, кайсия, ябълка. В началото, избягвайте цитрусовите представители, както и екзотичните плодове, тъй като крият риск от проява на алергична реакция.
За въвеждане на зърнените храни може да наблегнете на каши от ориз, елда и царевица.
Когато вече сте захранили със зеленчуци, зърнени продукти и плодове, е време да включите в здравословното меню на мъничето и месото.
Месата, които са богати на желязо и ценни протеини са пилешко, заешко, телешко и пуешко.
След въвеждането на всички тези групи е добре да добавите яйчен жълтък, както и риба, която е богата на важни есенциални мазнини.
Следващ етап е включването в менюто на детето храни, като извара, скир, както и бобови продукти.
До навършване на 1 г. – 1 г.и 6 мес., избягвайте:
Посочените храни са носители на полезни вещества, но и крият рискове от отключването на алергия.
Полезните нутриенти, нужни за правилния растеж на децата се подразделят в няколко групи.
Въглехидратите дават нужната активност и енергия на мъниците. Достатъчно количество от тях има в плодовете, зеленчуците и зърнените каши, които приемат.
Мазнините са изключително важни до 3 годишна възраст на детето, осигуряващи енергия на всички процеси в тялото. Богати на тях са маслото, млечните продукти, жълтъкът, месото и рибата.
Белтъчините са основни градивни компоненти за правилното развитие на всички тъкани и органи в организма. Набавяме ги от месото, млечните продукти, рибата и бобовите храни.
Няма нищо по-добро от домашно приготвената храна! Особено в невръстната възраст на захранване, нейното приготвяне е бързо и лесно, а и по този начин мъничето свиква с вкуса на вашето готвене.
Винаги преди началото, накисвайте и измивайте продуктите добре. Избягвайте използването на микровълнова печка. Знаете, сваряването на картоф и морков отнема броени минути. Старайте се да приготвяте храната непосредствено преди нейното сервиране. Така вкуса и полезните вещества се запазват. Имайте предвид, че колкото повече продукти сте въвели, толкова по-разнообразни комбинации вкусна храна може да сготвите.
Даваме ви няколко идеи, според вида на въведените храни, с които може да си изградите примерна рутина на хранене на детето.
Ранна закуска: Кърма или адаптирано мляко
Закуска: Безглутенова каша по избор
Обяд: Зеленчуково пюре
Следобедна закуска: Кърма или адаптирано мляко
Вечеря: Кърма или адаптирано мляко
Закуска: Попара от сухари и малко обезсолено сирене и масло
Междинна закуска: Парченце плод
Обяд: Месно-зеленчуково пюре или във вариант на супа
Следобедна закуска: Зърнена каша с наситнено парче плод
Вечеря: Намачкани печени зеленчуци с картоф
Като родител, имате уникалната възможност да създадете правилни навици за здравословно хранене на вашето дете. Умение и ценност, които ще му служат вярно, както при неговото подрастване, така и като възрастен. Не се отказвайте, ако срещнете трудност. Всеки неуспех е временно явление. Проявете хитрост в комбинациите и постоянство в опитите. Така със сигурност ще успеете да захраните мъничето здравословно.